Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Czynsze, opłaty

Jak otrzymać dopłatę do czynszu

Renata Krupa-Dąbrowska 01-11-2012, ostatnia aktualizacja 06-10-2013 08:44

Rodzina, która ma problemy finansowe i nie jest w stanie samodzielnie płacić czynszu, może wystąpić o dodatek mieszkaniowy. Nie pokryje on całego komornego, zawsze to jednak wsparcie

Dodatek to dopłata do kosztów utrzymania mieszkania lub domu. Prawo do niego ma rodzina lub samotna osoba, której przysługuje tytuł prawny (z małymi wyjątkami) do lokalu (domu) oraz  spełnia inne warunki, o których mówi  ustawa o dodatkach mieszkaniowych.

Po pierwsze:  Tytuł i dochód

Szansę na dodatek mają : najemcy mieszkań; posiadacze mieszkań lokatorskich lub własnościowe; właściciele mieszkań lub domów jednorodzinnych oraz  osoby, które płacą odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego. Tym ostatnim musi przysługiwać prawo do lokalu zamiennego lub socjalnego.

To czy dodatek się dostatnie czy nie zależy od wysokości dochodów rodziny, powierzchni mieszkania (domu) oraz wydatków mieszkaniowych. Dochód przypadający na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie może przekroczyć 125 proc. najniższej emerytury co najmniej  dwuosobowym gospodarstwie (obecnie 999 zł), a  gdy chodzi o osobę samotną — 175 proc. (obecnie 1398 zł).

Przez gospodarstwo domowe  należy rozumieć  osoby stale mieszkające pod jednym dachem i to nie tylko rodzina, ale i osoby niespokrewnione ze sobą tj. konkubenci.

Przykład

Rodzina Kowalskich składa się z 4 osób: dwójki dorosłych i dwojga dzieci. Powierzchnia ich mieszkania wynosi 70 mkw. Jest to lokal komunalny, którego są najemcami. Dochód tej rodziny za 3 miesiące wynosi 15 tys brutto. Czynsz za mieszkanie płacą w wysokości 600 zł.

Rodzina Kowalskich nie ma szansy na otrzymanie dodatku. Ich dochód na jedną osobę jest za wysoki i wynosi miesięcznie 1250 zł. Oznacza to, że przekroczyli oni dopuszczalną normę dochodową.

Uwaga!!! Dochód to wszystkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe. Do dochodu nie wlicza różnego typu dodatków i zasiłków jak np. dodatku dla sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej etc.

Uwaga! Dodatek można otrzymać nawet, jeżeli ma się zaległości czynszowe.

Osoba, która przekroczyła  normę dochodową ma  jeszcze szansę  dodatek mieszkaniowy. Będzie on jednak niższy. Np.  samotna osoba ma dochód 1400 zł, przekroczyła więc normę o dwa zł, przysługujący jej ewentualnie dodatek zostanie też pomniejszony o te 2 zł.

220 zł wynosi średnio dodatek mieszkaniowy, wypłacany przez Urząd Dzielnicy Ochota w Warszawie

Po drugie: Powierzchnia

Duże znaczeniem ma także powierzchnia mieszkania. Ustawa  posługuje się pojęciem „ powierzchni normatywnej". Oznacza to, że tak jak w wypadku dochodu tak i tu dodatek przysługuje tylko na ściśle określoną liczbę metrów mieszkania. Dla jednej osoby wynosi 35 mkw., dla dwóch – 40 mkw., trzech – 45 mkw., czterech – 55 mkw., pięciu – 65 mkw., sześciu – 70 mkw.

Limit zwiększa się o dalsze 5 mkw. dla każdej kolejnej osoby, jeżeli mieszkanie zajmuje więcej niż sześć osób, a jeśli przebywa w nim niepełnosprawny poruszający się na wózku lub któremu ze względu na stan zdrowia potrzebny jest osobny pokój – o 15 mkw.

Dodatek dostanie także rodzina, której mieszkanie (dom) przekroczyć normę powierzchni maksymalnie o 30 proc. W wypadku samotnej osoby jest to — 45,50 mkw, dla dwóch – 52 mkw, dla trzech – 58,50 mkw, dla czterech – 71, 50 mkw, dla pięciu – 84,50, dla sześciu – 91 mkw.

W niektórych wypadkach przekroczenie powierzchni może wynieść nawet 50 proc. Dotyczy to tylko tych mieszkań, gdzie powierzchnia kuchni i pokoi w powierzchni użytkowej  tego lokalu nie przekraczają 60 proc.

Po trzecie: Wydatki

Ustawa nie pozwala uwzględniać wszystkich wydatków ponoszonych na lokal (mieszkanie) Zawsze bierze się pod uwagę: opłaty za ciepło, wodę i odbiór nieczystości. Poza tym, gdy chodzi o:

- najemców – czynsz,

- członków spółdzielni oraz najemców mieszkań spółdzielczych – koszty eksploatacji i remonty,

Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  dodatek mieszkaniowy , dopłata do czynszu , nieruchomości

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Prawo dla Ciebie

Sąd Apelacyjny w Łodzi odroczył ogłoszenie wyroku 
w sprawie pozwu zbiorowego klientów BRE Banku.

Prawo w firmie

Pracownica, która przekaże zasiłek za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego ojcu dziecka prowadzącemu własny biznes, nie ma szans wrócić na świadczenie.

Prawnicy

Przez błąd pełnomocnika rolnik nie uregulował na czas opłaty za sprzeciw od wyroku zaocznego.

Samorząd

Jeżeli rząd chce nakładać na samorządy nowe zadania z dziedziny bezpieczeństwa, to powinien określić standardy i je wycenić – mówią samorządowcy.

Sfera budżetowa

Dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu więcej spraw przeciwko urzędnikom ma szansę trafić na wokandę.

Opinie, analizy

Ministerialny pracownik powinien zapłacić za błędy w legislacji - uważa Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common