Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Prawo w firmie » Kadry » urlopy » urlop wychowawczy
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

urlop wychowawczy

Nowe urlopy wychowawcze od 2013 r.

Anna Abramowska 09-10-2012, ostatnia aktualizacja 09-10-2012 16:04

Wspólny urlop rodzicielski, z którego będą mogli skorzystać w dowolnej proporcji obydwoje rodzice wyniesie 35 miesięcy. Dodatkowo jeden miesiąc tej szczególnej opieki będzie przysługiwał tylko mamie i jeden tylko tacie

Czy to prawda, że w przyszłym roku zmienią się zasady udzielania pracownikom urlopów wychowawczych? Ponoć czas ten ma być wydłużony do 37 miesięcy. A co z pracownikami, którzy na przełomie roku będą na takich urlopach? – pyta czytelnik

Rzeczywiście, resort pracy przygotował nowelizację kodeksu pracy dotyczącą pracowniczych uprawnień rodzicielskich, a konkretnie zasad udzielania urlopów wychowawczych. Na stronie internetowej  pojawiła się druga wersja ustawy zmieniającej uprawnienia rodzicielskie. Jest duża szansa, że przepisy te, zgodnie z zapowiedziami wejdą w życie 1 stycznia 2013 r. Jedną z najważniejszych zmian jaką przewiduje nowelizacja nie jest jednak wydłużenie samego wymiaru urlopu – ten zgodnie z propozycjami ministerstwa będzie mógł wynieść maksymalnie 37 miesięcy, a specyficzny podział tegoż urlopu między oboje z rodziców. Bowiem w tej zwiększonej puli urlopowej mają być dwa miesiące (po jednym dla każdego z rodziców) do przeznaczone do wykorzystania dla każdego z rodziców z osobna, bez możliwości zrzeczenia się tej miesięcznej cząstki uprawnienia na drugą połówkę. Zatem jeden z rodziców (w naszych realiach najczęściej mama), będzie mógł poświęcić się wychowywaniu potomka przez maksymalnie 36 miesięcy. Dodatkowy miesiąc przysługiwać będzie tylko i wyłącznie drugiemu z rodziców. Jeśli jednak nie zdecyduje się on skorzystać ze swojego uprawnienia to dodatkowa miesięczna rodzicielska opieka po prostu przepadnie. Taka niewymienialna część rodzicielskiego uprawnienia wynosi miesiąc (patrz ramka). Aby móc ją swobodnie wykorzystać ustawodawca zdecydował się, by od nowego roku rodzice mogli skorzystać ze swojego uprawnienia maksymalnie 5 razy nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Do końca bieżącego roku urlop wychowawczy może być dzielony jedynie na 4 części. Jedynie w przypadku dziecka niepełnosprawnego urlop będzie mógł zostać wykorzystany do ukończenia przez potomka 18. roku życia.

Więcej razem z pociechą

Wraz z wydłużeniem urlopu wychowawczego zwiększył się także wymiar tego uprawnienia, który będzie mógł być w tym samym czasie wykorzystywany przez mamę i tatę. Od początku przyszłego w tym samym czasie razem z dzieckiem będą mogli być rodzice przez 4 miesiące. To o 1 miesiąc dłużej niż dziś. Każdy pierwszy miesiąc tego urlopu będzie automatycznie kwalifikowany jako nieprzenoszalna cząstka tego uprawnienia przysługująca jednemu z rodzicieli. Jednak nie ulegnie zmianie zasada, zgodnie z którą jeśli szef któregoś z pracowników dowie się, że limit ten został przekroczony, to może wezwać go do pracy, zgodnie z art. 1862 k.p. Co prawda nadal szefowie nie będą mieli możliwości zweryfikowania prawdomówności swych podwładnych i zweryfikowania składanych przez nich oświadczeń w tym zakresie, ale to już zupełnie inna kwestia.

Podwładny zyska na wypoczynku

Drugą bardzo ważną zmianą, która z pewnością ucieszy pracowników jest to, że zmienione mają zostać zasady nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego w trakcie tego samego roku kalendarzowego. Teraz w takiej sytuacji obowiązuje zasada proporcjonalnego obniżenia wymiaru wypoczynku w przypadku, gdy w danym roku kalendarzowym po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu za dany rok korzysta on w tym samym roku z urlopy wychowawczego i w tym samym roku powraca do firmy. Po zmianach w takim przypadkach pula urlopowa nie byłaby uszczuplana. Wystarczyłoby nabyć 1 stycznia 2013 r. prawo do całej puli urlopowej (20 czy 26-dniowej) i udać się na prawie cały rok na wychowawczy, by po powrocie z niego do firmy – dajmy na to pod koniec grudnia 2013 r. cały czas mieć do dyspozycji wypoczynek w pełnym, nieuszczuplonym zakresie.

Nie przybędzie laby na przełomie roku

Niestety osoby, które na przełomie roku będą na rodzicielskich urlopach nie mają co liczyć na możliwość zwiększenia sobie wymiaru urlopu wychowawczego. Przepisy przejściowy mówi jedynie o zmianach w zasadach udzielania urlopu, a nie w zasadach nabywania do niego prawa. A to dwa różne pojęcia. Co innego prawo  do urlopu, a co innego zasady jego udzielanie i wykorzystywania. Regulacje przejściowe przewidują jedynie modyfikacje związane z udzielaniem urlopu rodzicom, którzy na dane dziecko korzystali już z urlopu wychowawczego przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów (przed 1 stycznia 2013 r.).  Osoby te nabyły już prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze 36. miesięcy przy rozpoczęciu korzystania z pierwszej jego części. Po raz wtóry nie nabywają prawa do urlopu wnioskując o udzielenie jego kolejnej części. Zatem jeśli pracownik skorzystał już choćby z części urlopu wychowawczego to nie nabędzie prawa do zwiększonego wymiaru rodzicielskiego uprawnienia.  Ustawa ta nie zagwarantowała im podwyższenia wymiaru, jeśli korzystali z tego uprawnienia 1 stycznia 2013 r. Tego typu uprawnień (jak to miało miejsce choćby w ustawie stopniowo wydłużającej prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego) nie znajdziemy w tej nowelizacji. Ustawodawca przewidział jedynie, że osoby te będą mogły po 1 stycznia skorzystać z wychowawczego poszatkowanego w sumie maksymalnie na 5 części, oraz że część wspólnej opieki może być wykorzystana w wymiarze 4 miesięcy.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  urlop wychowawczy , urlop wychowawczy 2013 , zmiany w urlopach wychowawczych

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Prawo dla Ciebie

Rekompensaty za bezprawnie odebrane majątki nie obejmują utraconych korzyści właścicieli.

Prawo w firmie

Uzupełnienie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego jest najbardziej kłopotliwe, gdy podwładny 
nie wytłumaczył powodów swojej absencji w pracy.

Prawnicy

Rośnie liczba adwokatów i radców, którzy zawieszają swoje uprawnienia. Na listy niewykonujących zawodu wpisują się także ci, którzy właśnie zdali egzamin.

Samorząd

Samo zasiadanie w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej nie jest podstawą do pozbawienia mandatu radnego – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

W przypadku prawa podatkowego sądy często odrzucają zasadę: co nie jest zakazane, jest dozwolone, mimo jej akceptacji przez Trybunał Konstytucyjny
 – zauważa doradca podatkowy Wojciech Serafiński.

Sonda:

Czy 24 lata to odpowiedni wiek na prawo jazdy na motocykle o największej mocy?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common