Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Emerytury i renty

Jak liczyć staż emerytalny przy niepełnym etacie

mrz 16-02-2008, ostatnia aktualizacja 16-02-2008 08:35
Bartłomiej Raczkowski, adwokat, partner w kancelarii Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy
Bartłomiej Raczkowski, adwokat, partner w kancelarii Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy
źródło: Fotorzepa
autor: Rafał Guz

Radzi Bartłomiej Raczkowski, adwokat, partner w kancelarii Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy

Pracuję faktycznie w pełnym wymiarze godzin, ale w umowie o pracę mam zapis 3/4 etatu + 15 proc. premii. Tak naprawdę premii nie ma, bo wypracowuję ją pozostałą 1/4 godzin. Jak w takiej sytuacji oblicza się staż emerytalny? Obawiam się, że zamiast całego roku kalendarzowego zalicza mi się jedynie 3/4, czyli każdego roku tracę trzy miesiące i będę musiała dopracowywać ten czas.

Bartłomiej Raczkowski: Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie skraca stażu, co znaczy, że np. rok przepracowany na część etatu liczy się jako rok do stażu emerytalnego. Może się jednak zdarzyć, że dla czytelniczki w ogóle nie będzie miała znaczenia długość stażu. Przynajmniej jeśli chodzi o prawo do emerytury, gdyż staż zawsze może mieć wpływ na jej wysokość.

Urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. muszą osiągnąć wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz mieć okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Do okresów składkowych zaliczany jest w szczególności czas, w którym ubezpieczony wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę. Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy po 14 listopada 1991 r. jest zaliczane jako pełny okres składkowy. Jeżeli jednak zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy miało miejsce przed 14 listopada 1991 r., to będzie ono uwzględnione jako okres składkowy, tylko jeżeli wynosiło co najmniej połowę normalnego czasu pracy. Można sumować jednoczesne zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy u kilku pracodawców. Jeżeli zatem ubezpieczony pracował jednocześnie u jednego z pracodawców na 1/4 etatu i u innego też na 1/4, to wymiary te należy dodać, co daje pół etatu wymagane do zaliczenia stażu. W konsekwencji jeżeli pracował przez rok jednocześnie łącznie na co najmniej pół etatu, to będzie miał zaliczony rok okresu składowego.

Drugą grupą ubezpieczonych są osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. Dla nich jedynym warunkiem nabycia prawa do emerytury jest osiągnięcie ustawowego wieku wynoszącego odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Nie jest już istotna długość okresów składkowych i nieskładkowych, jedyną przesłanką jest wiek ubezpieczonego. Od lat pracy i wysokości składek zależy jedynie wysokość przyszłej emerytury. Istotna jest kwota, jaką pracodawca przekazuje z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, a ta obliczana jest od całości wypłacanego wynagrodzenia i obejmuje nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale wszelkiego rodzaju premie czy nagrody. Obejmuje też wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Czytelniczka nie jest zatem w gorszej sytuacji z tego powodu, iż zatrudniona jest w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jeżeli pracuje w godzinach nadliczbowych, za co otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie, będzie to miało wpływ na wysokość jej przyszłej emerytury.

Istnieje jeszcze trzecia grupa ubezpieczonych. Są to osoby urodzone pomiędzy 1 stycznia 1949 a 31 grudnia 1968 r., które nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego. Osoby te nabywają prawo do zwykłej emerytury tak samo jak grupa druga. Różnice występują w sposobie obliczania emerytury. Grupa ta może np. skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury. Do jej nabycia potrzebny jest m.in. określony okres składowy i nieskładkowy. Zaliczanie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy wygląda tak samo jak jest to opisane. Obecnie, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego uznającym za niekonstytucyjne niektóre przepisy dotyczące wcześniejszej emerytury, przygotowywany jest projekt nowelizujący te przepisy. Jednakże sposób zaliczania okresów zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy zapewne nie ulegnie zmianie.

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Niezgodne z organizacją ruchu oznakowanie, zniszczone znaki drogowe, niewyraźne pasy na jezdni czy reklamy zasłaniające znaki – to niektóre uchybienia wykryte przez NIK na polskich drogach. Kontrola Izby dotyczyła wszystkich dróg, z wyjątkiem krajowych.

Prawo w firmie

Wzrasta przestępczość podatkowa, ale będziemy z nią walczyć - zapowiedział wiceminister finansów Janusz Cichoń. Służyć temu ma pakiet zmian prawnych, które poprawią ściągalność podatków oraz zachęcą do uczciwego rozliczania się z należności wobec fiskusa.

Prawnicy

Uczniowie wybierają spośród siebie mediatorów, którzy pomagają rozwiązywać szkolne spory.

Samorząd

Niezgodne z organizacją ruchu oznakowanie, zniszczone znaki drogowe, niewyraźne pasy na jezdni czy reklamy zasłaniające znaki – to niektóre uchybienia wykryte przez NIK na polskich drogach. Kontrola Izby dotyczyła wszystkich dróg, z wyjątkiem krajowych.

Sfera budżetowa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowało procedury, które wspomagają pracowników na nowych stanowiskach.

Opinie, analizy

Wydarzenia, które rozegrały się w Jerozolimie wiosną 30r., w dniach 5 i 6 kwietnia, czyli ponad 1984 lata temu mogą być przedmiotem badań i dociekań nie tylko teologów ale także badań prawno-historycznych.

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common