Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Zasiedzenie

Można zasiedzieć cudzy udział we współwłasności

Izabela Lewandowska 02-02-2008, ostatnia aktualizacja 02-02-2008 01:00

Można zasiedzieć nie tylko własność całej nieruchomości, ale udział w niej, jeśli jeden ze współwłaścicieli dostatecznie długo korzysta z całej nieruchomości jak właściciel, z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli

Czytelnik jest współwłaścicielem gruntu w innej miejscowości. Uzyskał udział w niej wynoszący 1/2 w wyniku darowizny dokonanej przez dziadków. Drugim obdarowanym współwłaścicielem w 1/2 jest jego brat stryjeczny. Tylko ten kuzyn, mieszkający w pobliżu miejscowości, w której położona jest działka, korzysta z niej. Uprawia ją w części, a w pozostałej wykorzystuje na cele rekreacyjne. Postawił nawet bez porozumienia z czytelnikiem niewielki domek rekreacyjny. Czytelnik pyta, czy może wskutek zasiedzenia działki przez kuzyna utracić prawa do niej.

Nie tylko całą nieruchomość

Zasiedzieć można nie tylko całą nieruchomość, ale i udział w niej. Potwierdzał to wielokrotnie Sąd Najwyższy. Jednakże zasiedzenie następuje po 20 latach nieprzerwanego posiadania, jeśli posiadacz jest w dobrej wierze (czyli ma powody mniemać, iż jest właścicielem), a po 30 latach, jeśli uzyskał posiadanie w złej wierze (wie, że nie jest właścicielem). W tym wypadku wchodziłby w rachubę tylko 30-letni okres zasiedzenia, bo przecież drugi współwłaściciel wie o tym, że nie jest wyłącznym właścicielem nieruchomości. Jest więc posiadaczem w złej wierze.

Do zasiedzenia prowadzi jednak tylko tzw. posiadanie samoistne, tj. gdy dana osoba włada nieruchomością jak właściciel, z wyłączeniem innych osób. Jeden ze współwłaścicieli może zasiedzieć udział drugiego współwłaściciela lub pozostałych współwłaścicieli, jeśli jest ich więcej i stać się w ten sposób wyłącznym właścicielem całej nieruchomości.

Konieczne postanowienie sądu

Zasiedzenie następuje automatycznie, z upływem okresu zasiedzenia. Stwierdza je jednak sąd cywilny. Bada on nie tylko, czy upłynął termin zasiedzenia, ale też charakter posiadania.

30 lat - przez taki czas posiadacz nieruchomości, który jest w złej wierze, tj. wie, że nie jest właścicielem, musi czekać na zasiedzenie

Ubiegający się musi wykazać, że wszystkie prawne przesłanki nabycia przez niego własności przez zasiedzenie zostały spełnione. O tym może przekonać sąd wszystkimi dostępnymi środkami dowodowymi, np. zeznaniami świadków, dokumentami. W analogiczny sposób może się bronić przed utratą praw do nieruchomości dotychczasowy właściciel czy współwłaściciel.

Co ważne, do okresu zasiedzenia można zaliczyć sobie okres posiadania poprzednika. Jeśli ten uzyskał posiadanie w złej wierze, łączny okres posiadania jego i ubiegającego się o stwierdzenie zasiedzenia musi wynosić 30 lat. Dotyczy to w praktyce najczęściej spadkobierców.

Przerwanie biegu zasiedzenia

Bieg terminu zasiedzenia przerywa każda czynność przed sądem zmierzająca do odzyskania możliwości władania czy współwładania nieruchomością, do jej tymczasowego podziału do korzystania czy też do działu spadku. To samo dotyczy tego rodzaju czynności przed sądem polubownym albo w postępowaniu mediacyjnym.

Jeśli okoliczności mogą doprowadzić do utraty współwłasności wskutek zasiedzenia, warto przede wszystkim rozważyć wystąpienie do sądu o zniesienie współwłasności. Pierwszym tego skutkiem będzie przede wszystkim przerwanie biegu zasiedzenia. Po przerwaniu zasiedzenie biegnie na nowo. Tak więc, jeśli współwłaściciel wystąpił o zniesienie współwłasności po np. 28 latach samoistnego władania nią przez drugiego współwłaściciela, zasiedzenie przez niego, lub raczej jego następców, może nastąpić dopiero po upływie 30 kolejnych lat.

Można sprzedać i darować

Wniosek do sądu o zniesienie współwłasności pozwoli poza tym na ostateczne uregulowanie sprawy i zdyskontowanie należnych korzyści. Współwłasność jest z natury rzeczy stanem przejściowym. Dlatego podstawowym prawem każdego współwłaściciela jest żądanie jej zniesienia.

Co ważne, współwłaściciel może też sprzedać lub darować swój udział we współwłasności osobie trzeciej, bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Zniesienie przez podział

Każdemu ze współwłaścicieli wolno w każdym czasie żądać zniesienia współwłasności. Mogą oni jednak zawrzeć umowę i wyłączyć to uprawnienie na czas nie dłuższy niż pięć lat, z tym że dopuszczalne jest dalsze jej przedłużanie. Zniesienie współwłasności może nastąpić przede wszystkim przez podział nieruchomości czy innej rzeczy, chyba że byłoby to sprzeczne z przepisami, z jej przeznaczeniem albo pociągałoby znaczne zmniejszenie jej wartości lub istotną jej zmianę. Jeśli o zniesieniu współwłasności orzeka sąd, a podział nie jest możliwy, może przyznać własność całej nieruchomości jednemu współwłaścicielowi, a pozostałym odpowiednie spłaty. Jeśli wartość poszczególnych wydzielonych udziałów jest nierówna, można ją wyrównać dopłatami. Zniesienie współwłasności może wreszcie nastąpić przez sprzedaż całej nieruchomości i podział między współwłaścicieli uzyskanej za nią kwoty.

Jeśli współwłaściciele są zgodni, mogą sami dokonać zniesienia współwłasności. Gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość, trzeba do tego zaangażować notariusza.

Odrębne reguły dotyczą zniesienia współwłasności gospodarstwa rolnego.

Poprzednia
1 2
Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Zniesiony ma być obowiązek uczestniczenia w prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu. Pytania mają być jawne i ogólnodostępne.

Prawo w firmie

Przedsiębiorca odpisze cały podatek, nawet jeśli wykorzystuje samochód firmowo tylko przez krótki czas.

Prawnicy

Nie zrobiła niczego dobrego, ani dla adwokatów, ani też dla dobra publicznego – tak siedem miesięcy rządów nowej Rady Adwokackiej ocenił adwokat Andrzej Nogal.

Samorząd

NIK negatywnie ocenia nadzór ministrów sportu nad budową Stadionu Narodowego.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

Wielu sądom powszechnym, zwłaszcza niższych instancji, 
brakuje funkcjonalnego spojrzenia na prawo.

Sonda:

Czy Minister Sprawiedliwości powinien mieć nadzór nad sędziami?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common