Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Roczne rozliczenie PIT

Ulga na dzieci niepełnosprawne

mpa 07-04-2012, ostatnia aktualizacja 07-04-2012 06:54

Preferencja przysługuje bez względu na wiek dziecka, jeśli zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywało ono zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Skorzystają z niej nie tylko rodzice, ale też – pod pewnymi warunkami – rodzeństwo.

Zarobki dziecka nie mają znaczenia

Czy przysługuje mi ulga na 27-letnią córkę, która ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności? Córka pobiera rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Mieszka ze mną i jest na moim utrzymaniu, ale w 2011 r. zarobiła ponad 9 tys. zł na podstawie umowy-zlecenia.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT rodzice mogą skorzystać z odliczenia na dzieci, które na podstawie odrębnych przepisów otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Ich wiek nie ma znaczenia, podobnie jak wysokość uzyskanych przez nie dochodów. Art. 27f ust. 6 ustawy o PIT stanowi natomiast, że podatnikowi przysługuje ulga na pełnoletnią pociechę, jeśli wykonuje ciążący na nim obowiązek alimentacyjny. W tej sytuacji czytelniczka może skorzystać z ulgi na córkę, gdyż spełnia wymienione warunki.

Rodzic musi wykonywać ciążący na nim obowiązek alimentacyjny

Nasz 28-letni syn ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, pobiera zasiłek pielęgnacyjny. W 2011 r. mieszkał z nami, ale utrzymywał się sam, jego dochody wyniosły 34 tys. zł. Czy przysługuje nam ulga?

Jednym z warunków koniecznych do skorzystania z ulgi na dorosłe niepełnosprawne dziecko jest wykonywanie obowiązku alimentacyjnego. Jeśli na rodzicach nie ciążył taki obowiązek, to nie mają prawa do preferencji. Mówi o tym m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 7 marca 2012 r. (IPPB4/415-943/11-4/JK2). Zgodnie z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu uprawnionemu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z jego majątku  wystarczają na pokrycie kosztów  utrzymania i wychowania. Zakres obowiązku alimentacyjnego zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości jego rodziców.

Nie trzeba mieszkać razem

Moja 30-letnia córka pobiera rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Mieszka sama we własnej kawalerce, ale i tak opłacamy wszystkie koszty jej utrzymania i leczenia, gdyż ona nie ma na to środków. Czy to uprawnia do ulgi?

Organy podatkowe zgadzają się, że rodzice mogą skorzystać z preferencji w sytuacji, gdy dziecko z nimi nie mieszka, ale ponoszą koszty jego utrzymania, wypełniając ciążący na nich obowiązek alimentacyjny. Mówi o tym m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 21 kwietnia 2011 r. (IPPB4/415-97/11-4/JS).

Kiedy z odliczenia skorzysta rodzeństwo

Czy mam prawo do ulgi, jeśli od śmierci rodziców jestem opiekunem prawnym i utrzymuję niepełnosprawnego pełnoletniego brata, który mieszka ze mną?

Czytelnik może skorzystać z preferencji przysługującej nie tylko rodzicowi, ale również opiekunowi prawnemu dorosłego niepełnosprawnego dziecka (jeśli dziecko to z nim mieszkało), które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Musi też wykonywać obowiązek alimentacyjny. Zgodnie z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek ten obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 19 stycznia 2012 r. Wynika z niej, że wnioskodawcy przysługuje ulga na 49-letniego całkowicie ubezwłasnowolnionego brata, którego  opiekunem prawnym został ustanowiony i wykonuje ciążący na nim obowiązek alimentacyjny.

Przeczytaj więcej o:  dochody dziecka , obowiązek alimentacyjny , renta socjalna , ulga na dzieci niepełnosprawne , wiek dziecka , zasiłek pielęgnacyjny

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Prawo dla Ciebie

Odmowa przyznania prawa użytkowania wieczystego gruntu może nastąpić na podstawie innych kryteriów niż wymienione w dekrecie Bieruta z 1945 r.

Prawo w firmie

Dodatkowy dzień wolny udzielany zatrudnionym od poniedziałku do piątku obniża ich wymiar czasu pracy o osiem godzin, a ponadto gwarantuje minimalną liczbę dni bez zadań.

Prawnicy

Ranking „Rz": Na podium stanęli też Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Domański Zakrzewski Palinka i CMS.

Samorząd

Jeżeli rząd chce nakładać na samorządy nowe zadania z dziedziny bezpieczeństwa, to powinien określić standardy i je wycenić – mówią samorządowcy.

Sfera budżetowa

Ministerialny pracownik powinien zapłacić za błędy w legislacji - uważa Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Opinie, analizy

Ministerialny pracownik powinien zapłacić za błędy w legislacji - uważa Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common