Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Spadki

Ostatnią wolę trzeba umieć sporządzić i przechować

Marek Domagalski 30-03-2012, ostatnia aktualizacja 30-03-2012 09:19

Jest kilka powodów, by spisać testament. Czasem jest to konieczne, by np. przekazać majątek osobie spoza spadkobierców ustawowych

Testament jest też niezbędny, gdy spadkodawca chce w innych proporcjach, niż wynika to z zasad dziedziczenia ustawowego (wskazanych w art. 931 – 940 kodeksu cywilnego), rozdzielić spadek.

Przepisów ustawy nie stosuje się też np. do osoby będącej w separacji. Ona na ich podstawie nie dziedziczy po małżonku, może natomiast dziedziczyć na podstawie testamentu.

Profesjonalista pewniejszy

Nie ma wątpliwości wśród specjalistów, że najprostsze formy testamentów to własnoręczny i notarialny.

Notarialny wprawdzie wymaga pofatygowania się do notariusza i niewielkiej opłaty, ma jednak tę zaletę, że sporządza go profesjonalista, udziela przy tym za darmo porady, a w razie sporu – bo bywają też spory o testamenty, także notarialne – jest wiarygodnym świadkiem. Tylko przed notariuszem można sporządzić testament, w którym ustanowiony ma być zapis windykacyjny.

Zapis windykacyjny

Zapis windykacyjny pozwala zadysponować oznaczoną rzeczą, np. mieszkaniem, na rzecz zapisobiercy (spadkobiercy testamentowego), są jednak dwa istotne ograniczenia:

 • jeśli zapisy wypełniać będą „prawie cały spadek", to zgodnie z art. 961 kodeksu cywilnego mogą zostać potraktowane jako powołanie do spadku i spadkobiercy uzyskają udziały (ułamki) w całym spadku, a nie konkretne rzeczy;
 • zapis windykacyjny może dotyczyć tylko odrębnego majątku małżonka, nie można więc w nim zadysponować składnikiem majątku, np. mieszkaniem należącym do wspólności małżeńskiej. na podstawie: art. 981 (1-6) kodeksu cywilnego

Pójście do notariusza czy wezwanie go do chorego testatora (osoby sporządzającej testament) może być wyjściem, gdy nie jest on zdolny napisać całego dokumentu własnoręcznie, np. z powodu podeszłego wieku czy choroby. W takiej sytuacji notariusz może dokonać czynności poza kancelarią – w domu, szpitalu czy innym miejscu. Najlepiej oczywiście sporządzać testament wtedy, kiedy jest się w pełni zdrowia, bo  ma się gwarancję, że ostatnia wola zostanie zrealizowana.

Własną ręką

Najprostszym dokumentem, który nie wymaga żadnych dodatkowych czynności, jest testament własnoręczny, czyli napisany własną ręką, a nie przez kogoś innego! Jest tak samo ważny jak notarialny, ale trzeba wiedzieć, jak go sporządzić.

Taki testament spadkodawca pisze w całości pismem ręcznym, podpisuje się zaraz pod tekstem i opatruje datą. Oczywiście musi być w nim jasno wskazane, że jest to ostatnia wola, najlepiej zatytułować „testament", a sama jego treść (dyspozycja) powinna być jednoznaczna.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  nieważny testament , podpis pod testamentem , spadkodawca , świadek testamentu , testament , testament własnoręczny , wady testamentu

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Prawo dla Ciebie

Na koncie mają nie tylko przekraczanie prędkości, ale 
i wymuszanie pierwszeństwa oraz niewłaściwe wyprzedzanie.

Prawo w firmie

Prywatny użytek służbowych pojazdów od 2015 r. obciąży podatek zależny od pojemności silnika.

Prawnicy

Rośnie liczba adwokatów i radców, którzy zawieszają swoje uprawnienia. Na listy niewykonujących zawodu wpisują się także ci, którzy właśnie zdali egzamin.

Samorząd

Działalność gospodarcza polegająca na prowadzeniu całodobowej placówki opiekuńczej dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub w podeszłym wieku wymaga uzyskania zezwolenia wojewody.

Sfera budżetowa

Dyrektorzy urzędów wolą sami przeprowadzić nabór.

Opinie, analizy

W przypadku prawa podatkowego sądy często odrzucają zasadę: co nie jest zakazane, jest dozwolone, mimo jej akceptacji przez Trybunał Konstytucyjny
 – zauważa doradca podatkowy Wojciech Serafiński.
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane

Sonda:

Czy 24 lata to odpowiedni wiek na prawo jazdy na motocykle o największej mocy?

  Bądź na bieżąco - pobierz RSS

  Pobierz nasz kanał RSS
  dla serwisu Prawo
  reklama
  common