Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

harmonogramy czasu pracy

Pielęgniarka pół doby w pracy

Łukasz Prasołek 19-03-2012, ostatnia aktualizacja 19-03-2012 02:10

Wskazane jest wydłużenie dniówek roboczych personelowi medycznemu. Ale trzeba je planować z góry na cały okres rozliczeniowy, uwzględniając przy tym konieczność wymiany informacji o leczeniu i pacjentach

Podmioty lecznicze udzielające świadczeń zdrowotnych całodobowo przeważnie zatrudniają pielęgniarki w równoważnym czasie pracy, dopuszczającym przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin (art. 94 ust. 1 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, DzU nr 112, poz. 654 ze zm.).

Jest to istotne udogodnienie, które gwarantuje zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych, umożliwiając znacznie lepsze wykorzystanie czasu pracy niższego personelu medycznego. Wynika to bezpośrednio z obowiązujących pracowników podmiotów leczniczych norm czasu pracy, czyli 7 godzin 35 minut na dobę, oraz przeciętnie 37 godzin 55 min w tygodniu pracy (art. 93 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej).

Nietypowa norma dobowa powoduje, że zatrudniając personel biały w podstawowym czasie pracy, pracodawca musiałby planować cztery zmiany. Przy trzech zmianach w każdej dobie przez 1 godzinę i 20 minut podmiot leczniczy nie miałby bowiem zapewnionej niezbędnej obsady, a to jest niedopuszczalne. Z tego względu system równoważny jest tu w zasadzie jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Podobnie jak w przypadku innych pracowników zatrudnionych w systemie równoważnym, w stosunku do pielęgniarek występuje ryzyko zaplanowania zbyt dużej liczby 12-godzinnych zmian. A to prowadzi do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy.

Inną konsekwencją dzielenia obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym nominału na 12-godzinne zmiany jest to, że poza pełnymi dniówkami zawsze pozostanie kilka godzin i minut, których nie da się podzielić przez 12. Jednocześnie podmiot leczniczy udzielający całodobowych świadczeń powinien mieć świadomość, że w praktyce zmiana nie może trwać równo 12 godzin.

Wynika to z konieczności przekazania osobom z kolejnej zmiany informacji o zaleceniach lekarskich i zabiegach zaplanowanych dla poszczególnych pacjentów itp. Oznacza to, że pracownicy zmiany schodzącej muszą pozostać w pracy co najmniej kilka czy kilkanaście minut dłużej. Ewentualnie zespół rozpoczynający pracę na kolejnej zmianie musi stawić się w pracy odrobinę szybciej.

Z ust do ust

Przepływ tych informacji nie wymaga wiele czasu. Niemniej jest to zjawisko stałe, występuje codziennie i dotyczy większości pielęgniarek i położnych zatrudnionych w podmiotach leczniczych czynnych całą dobę.

Zatem mimo niewielkich jednostkowych przekroczeń, globalnie w skali miesiąca czy okresu rozliczeniowego suma nadgodzin wynikających z przekazywania zmian może wpędzić podmiot leczniczy w kłopoty. Z tego względu warto rozważyć uzgodnienie z personelem, że w zamian za czas poświęcony na przekazanie niezbędnych informacji pracownikom następującej zmiany pielęgniarki i położne będą wypisywały wnioski o odbiór czasu wolnego w dniu, w którym zgodnie z harmonogramem miałyby przyjść do pracy na kilka godzin lub nawet kilkadziesiąt minut. Pozwoli to rozwiązać jednym posunięciem kilka problemów.

Pracodawca nie będzie się musiał obawiać zbiorowych pozwów o wypłatę wynagrodzenia za tych kilka nadgodzin miesięcznie z odsetkami za trzy lata wstecz. Z kolei służby kadrowe nie będą musiały żmudnie planować, gdzie wepchnąć kilkugodzinną dniówkę wynikającą z różnicy nominału oraz maksymalnej liczby 12-godzinnych zmian, które można zaplanować w jego ramach. Same pielęgniarki będą natomiast miały jeden dodatkowy dzień wolny od pracy.

Musi być plan

W zakresie równoważnego czasu pracy pojawia się największa różnica między pracownikami podmiotów leczniczych a zatrudnionymi podlegającymi jedynie normom kodeksu pracy. Otóż ci pierwsi, aby pracowali w systemie równoważnym, muszą mieć harmonogram ułożony z góry, na cały okres rozliczeniowy. Tak stanowi art. 94 ust. 3 ustawy o działalności leczniczej, a jest to jedyny przepis w ogóle w naszym prawie pracy, który wyraźnie wprowadza taki obowiązek.

Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  czas pracy , pielęgniarki , podmioty lecznicze , praca w godzinach nadliczbowych , równoważny system czasu pracy

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Prawo dla Ciebie

Fiskus nie może odmówić przywrócenia terminu, gdy powodem uchybienia była choroba pełnomocnika.

Prawo w firmie

Fiskus nie może odmówić przywrócenia terminu, gdy powodem uchybienia była choroba pełnomocnika.

Prawnicy

Prawo nie przewiduje dla radcy prawnego zatrudnionego w firmie urlopu na czas urzędówki. Problem narasta.

Samorząd

Jeżeli rząd chce nakładać na samorządy nowe zadania z dziedziny bezpieczeństwa, to powinien określić standardy i je wycenić – mówią samorządowcy.

Sfera budżetowa

Dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu więcej spraw przeciwko urzędnikom ma szansę trafić na wokandę.

Opinie, analizy

Ministerialny pracownik powinien zapłacić za błędy w legislacji - uważa Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common