Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Prawo w firmie » Kadry » BHP
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

BHP

W ciąży najwyżej cztery godziny przed komputerem

Anna Abramowska 12-03-2012, ostatnia aktualizacja 12-03-2012 02:30

Zlecając ciężarnej dłuższą pracę przed monitorem, szef narazi się na zarzut łamania przepisów o ochronie rodzicielstwa. Grozi za to kara do 30 tys. zł. Ale i w dopuszczalnym czasie wykonywania tych zadań konieczne są przerwy

Przyszłe mamy nie muszą zbytnio obawiać się o zdrowie nienarodzonych pociech, nawet jeśli codziennie pracują przy komputerze.

Po pierwsze dlatego, że dzisiejsze urządzenia są wyposażone w osłony ekranów, dzięki czemu pole elektromagnetyczne nie ma dużego wpływu na organizm.

Po drugie, rozwiązania kodeksowe chronią pracownicę i jej potomstwo także w tym zakresie. A powstrzymanie szefa uważającego, że praca przed komputerem jest lekka, miła i przyjemna, a przede wszystkim dozwolona bez ograniczeń przyszłej matce, jest bardzo wskazane. Świadczą o tym pytania masowo napływające do redakcji. Warto zatem znać podstawowe przywileje dla takich pracownic.

Ograniczony wymiar

Przyszłe mamy mogą bez obaw pracować przy komputerze pod warunkiem, że ciąża rozwija się prawidłowo i nie ma do realizacji tych zadań przeciwwskazań medycznych. Nie powinny jednak siedzieć przed nim cały dzień. Spodziewające się dziecka nie mogą pracować przy komputerze dłużej niż cztery godziny w ciągu doby.

Tak stanowi załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (DzU nr 114, poz. 545 ze zm.). Przepisy nie uzależniają zakazu pracy przy monitorze od stopnia zaawansowania ciąży. Aby jednak skorzystać z tego uprawnienia, trzeba dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie o odmiennym stanie.

Częsta pauza

Nawet mimo krótkiego czasu pracy paniom w ciąży zaleca się przerywać zadania przy komputerze i parę minut spacerować. Zapobiega to m.in. obrzękom nóg i bólom pleców.

Poza tym to wymóg dla wszystkich pracowników, użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. A wynika on z § 7 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).

Takie pięciominutowe oderwanie się od stanowiska wlicza się do czasu pracy. Pozwala to odciążyć wzrok i zmienić wymuszoną (siedzącą) pozycję ciała przy obsłudze monitora.

Zajęcie na drugą część dniówki

Sporadyczny kontakt z komputerem czy nawet codzienny, ale krótszy niż cztery godziny, generalnie nie przeszkadza ciężarnej w dotychczasowej pracy. Jeśli jednak z rodzaju wykonywanych przez nią zadań wynika, że spędza ona pełną dniówkę przed monitorem, gdyż np. jest redaktorem, grafikiem komputerowym czy informatykiem, to czas jej pracy z tym urządzeniem trzeba ograniczyć do czterech godzin.

Gdy zaświadczenie lekarskie wskazuje na konieczność odsunięcia ciężarnej od pracy, pracodawca i tak musi jej wypłacać pełne wynagrodzenie

Pozostała część powinna przypadać na wykonywanie innych czynności zgodnych z jej kwalifikacjami. Jeśli szef nie może tego zapewnić, zwalnia kobietę z obowiązków służbowych do końca dnia. Oczywiście nie pozbawia jej to wynagrodzenia za nieprzepracowany czas.

Dając inne zajęcie, pracodawca musi jeszcze pamiętać o tym, aby praca nie była dla podwładnej dyskryminująca – ma odpowiadać jej kwalifikacjom. Jeśli szef odsuwa od komputera kobietę, która jest np. kierownikiem dużego projektu informatycznego, nie zleci jej sprzątania biura i parzenia kawy.

Zalecenia medyczne wiążą

Wykonywanie określonej pracy przez ciężarną mogą zastopować przeciwwskazania zdrowotne. Muszą one jednak wynikać z przedstawionego pracodawcy orzeczenia lekarskiego. Wówczas szef musi dostosować warunki pracy do wymagań określonych w lekarskim zaleceniu. Niewykluczone, że będzie musiał ograniczyć tak czas jej pracy czy rodzaj, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy i potomstwa.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  bhp , kobiety w ciąży , pracy , TAG: uprawnienia rodzicielskie , warunki

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Prawo dla Ciebie

Właściciele i zarządcy placów zabaw mają obowiązek utrzymywać je tak, by stale były bezpieczne i estetyczne.

Prawo w firmie

Fiskus nie może odmówić przywrócenia terminu, gdy powodem uchybienia była choroba pełnomocnika.

Prawnicy

Prawo nie przewiduje dla radcy prawnego zatrudnionego w firmie urlopu na czas urzędówki. Problem narasta.

Samorząd

Jeżeli rząd chce nakładać na samorządy nowe zadania z dziedziny bezpieczeństwa, to powinien określić standardy i je wycenić – mówią samorządowcy.

Sfera budżetowa

Dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu więcej spraw przeciwko urzędnikom ma szansę trafić na wokandę.

Opinie, analizy

Ministerialny pracownik powinien zapłacić za błędy w legislacji - uważa Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common