Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

rozwiązanie umowy o pracę

Po oficjalnej rezygnacji z pracy trudno zmienić decyzję

Anna Abramowska 09-03-2012, ostatnia aktualizacja 09-03-2012 09:04

Cofnięcie złożonego przez pracownika wypowiedzenia jest zwykle możliwe tylko za zgodą chlebodawcy

Decyzję o wręczeniu wypowiedzenia trzeba podjąć ze świadomością, że w zasadzie jest nieodwracalna. Dotyczy to zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Wycofanie się z niej może być kłopotliwe.

Kodeks pracy nie określa trybu cofnięcia złożonego wypowiedzenia o pracę. A jeśli tak, to w tym wypadku można jedynie zastosować odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące oświadczeń woli. Zgodnie bowiem z art. 300 kodeksu pracy w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Potrzebna aprobata

Z przepisów regulujących oświadczenia woli wynika, że wypowiedzenie umowy o pracę jest złożone z chwilą, gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią (art. 61 k.c.). Możliwe jest jego odwołanie, jeżeli oświadczenie w tej sprawie dojdzie jednocześnie lub wcześniej od wypowiedzenia.

Jeśli więc oświadczenie pracownika o cofnięciu dotrze do pracodawcy, gdy ten już zdąży zapoznać się z wypowiedzeniem, to będzie skuteczne tylko za wyraźną, wprost wyrażoną zgodą chlebodawcy.

Jeśli zatem pracodawca zgodzi się, by pracownik wrócił, to wypowiedzenie może być skutecznie cofnięte. Ale jeśli uzna, że pracownik nie jest mu potrzebny, to nawet sąd pracy nie zapewni jego powrotu do firmy. Chyba że pracownik udowodni, że oświadczenie woli o wypowiedzeniu złożył pod wpływem błędu, podstępu czy groźby.

Przykład

Pani Marlena otrzymała ciekawszą propozycję zatrudnienia. Złożyła więc wypowiedzenie umowy o pracę. Ponieważ w okresie wypowiedzenia okazało się, że nie dojdzie do zawarcia nowej umowy, pani Marlena postanowiła cofnąć złożone wymówienie.

Na to jednak nie zgodził się pracodawca. Miał już na jej miejsce pracownika, którego właśnie doszkalał, a poza tym nie chciał już kontynuować współpracy z panią Marleną. Pracodawca miał prawo do takiej decyzji. Nie musiał się z niej tłumaczyć przed odchodzącą pracownicą i uzasadniać motywów swego postępowania. Pani Marlena nie może mówić w tej sytuacji, że działała pod wpływem błędu.

Nie może utrzymywać, że gdyby wiedziała, iż nie zostanie zawarta umowa o pracę z firmą, z którą była umówiona, to nie zrezygnowałaby z dotychczasowego etatu. Taka bowiem okoliczność może być określona mianem zwykłego ryzyka handlowego, a nie działania pod wpływem błędu.

Takie same zasady dotyczą sytuacji, gdy złożone wymówienie chce wycofać pracodawca. Wtedy to pracownik decyduje, czy chce zostać w firmie, czy odchodzi.

Etat przywróci błąd

Z działaniem pod wpływem  błędu mamy do czynienia choćby w sytuacji, gdy wypowiedzenie złożyła kobieta w ciąży, która w chwili składania oświadczenia woli nie wiedziała o swoim odmiennym stanie. Jeśli cofając wypowiedzenie oświadczy, że nie złożyłaby go, gdyby wiedziała, że jest w ciąży, to pracodawca  musi przystać na propozycję pracownicy i potraktować złożone wypowiedzenie jako niebyłe.

To, że jest to rzeczywiście okoliczność, którą możemy zakwalifikować jako błąd co do faktu, i która umożliwia skuteczne cofnięcie złożonego wypowiedzenia, potwierdza orzecznictwo.

Sąd Najwyższy w wyroku z 19 marca 2002 r. (I PKN 156/01) stwierdził, że pracownica, która nie wiedząc, że jest w ciąży, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę, może się uchylić od skutków tego oświadczenia niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę (bo np. zmusił ją do rozwiązania umowy za porozumieniem stron), czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć.

Przykład

Pani Katarzyna była w siódmym tygodniu ciąży, czego nie była świadoma. Jej relacje z szefem nie należały do przykładnych. Pracownicy zdarzało się często spóźniać do pracy, była też rozkojarzona. To powodowało, że popełniła kilka drobnych błędów.

W konfliktowej sytuacji szef kazał jej złożyć podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, grożąc, że jeżeli tego nie uczyni, to zerwie z nią współpracę w trybie dyscyplinarnym. Pani Katarzyna, przestraszona wypowiedziami kierownika, który na nią krzyczał, w zdenerwowaniu złożyła żądane oświadczenie woli. Jednak w tym wypadku wypowiedzenie nie będzie skuteczne.

Po pierwsze pracownica złożyła je pod wpływem przymusu psychicznego ze strony przełożonego. Po drugie zaś dokonała tego pod wpływem błędu co do oceny swojej sytuacji jako pracownika (nie wiedziała, że jest w ciąży) i przysługujących jej uprawnień (art. 84 § 1 i 2 k.c.).

Jeśli dojdzie do rozwiązania umowy, to pani Katarzyna występując do sądu pracy, ma szanse na przywrócenie do pracy na podstawie art. 45 § 1 w zw. z art. 177 § 1 k.p. A na podstawie art. 47 k.p. również na zasądzenie od pracodawcy  na jej rzecz wynagrodzenia za pracę od dnia rozwiązania umowy.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  cofnięcie wypowiedzenia , rezygnacja z pracy , rozwiązanie umowy o pracę , wypowiedzenie umowy przez pracownika

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Prawo dla Ciebie

Nie będzie rażącą niewdzięcznością ze strony synowej obdarowanej przez teściów związek z mężem ich córki.

Prawo w firmie

Fiskus nie może odmówić przywrócenia terminu, gdy powodem uchybienia była choroba pełnomocnika.

Prawnicy

Uczniowie wybierają spośród siebie mediatorów, którzy pomagają rozwiązywać szkolne spory.

Samorząd

Rada miejska nie może określić częstotliwości wypłacania wynagrodzenia opiekuna dziennego oraz ograniczać czasu sprawowania opieki wyłącznie do dni roboczych – stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Sfera budżetowa

Dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu więcej spraw przeciwko urzędnikom ma szansę trafić na wokandę.

Opinie, analizy

Wydarzenia, które rozegrały się w Jerozolimie wiosną 30r., w dniach 5 i 6 kwietnia, czyli ponad 1984 lata temu mogą być przedmiotem badań i dociekań nie tylko teologów ale także badań prawno-historycznych.
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common