Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Liczenie wynagrodzenia

Wysokość pensji za niepełny miesiąc pracy zależy od zapisów w angażu

Izabela Nowacka 22-02-2012, ostatnia aktualizacja 22-02-2012 02:20

Ustalając liczbę nieprzepracowanych godzin do celów naliczenia płacy , trzeba kierować się ich nominalnym miesięcznym wymiarem. Nie ma znaczenia, czy pracownik wykonuje zadania w systemie równoważnym

- Pracownik doniósł zwolnienie lekarskie na cały luty (29 dni). Ma stawkę stałą miesięczną 3800 zł. Czy oprócz wynagrodzenia chorobowego trzeba wypłacić mu również pensję za przepracowaną część miesiąca? Choć pracownik nie przepracuje ani jednego dnia, pytamy ze względu na sposób liczenia częściowego wynagrodzenia, gdzie stawkę należy podzielić przez 30. Inny pracownik, którego zatrudniliśmy w równoważnym systemie pracy (przy dozorze urządzeń) od 15 lutego br., zgodnie z umową, otrzymywać będzie stałą miesięczną pensję w wysokości 4000 zł. W jego rozkładzie czasu pracy na luty ma rozpisaną pracę po 16 godzin (15, 17, 19, 21, 23, 25, 27 i 29 lutego, tj. 128 godzin). Jak obliczyć należne tym osobom wynagrodzenie za luty? – pyta czytelnik.

U pierwszego pracownika nie ma podstaw do tego, aby wypłacić mu wynagrodzenie za jeden dzień, ponieważ go nie przepracował. Z kolei pensję drugiego zatrudnionego należy obliczyć, uwzględniając liczbę godzin brakujących mu do nominału na luty. Jednak obliczając wymiar nieprzepracowanych godzin, należy wziąć pod uwagę czas faktycznie przepracowany, a nie wynikający z kalendarza.

Ryczałt trudniej obliczyć

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas jej niewykonywania pracownik zachowuje do niego prawo tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 kodeksu pracy). Takim wyjątkiem jest niezdolność do pracy spowodowana chorobą, gdy za jej pierwsze 33 dni w roku zatrudniony otrzymuje wynagrodzenie chorobowe finansowane przez pracodawcę na podstawie art. 92 k.p. W przypadku pracownika, który ukończył 50 lat, wypłata ta przysługuje za pierwsze 14 dni niezdolności do pracy w roku.

Natomiast „normalne” wynagrodzenie należne jest za pracę. W przypadku wynagradzania pracownika w sposób uzależniony od ilości wykonanej pracy lub czasowo (prowizyjnie, akordowo, godzinowo) nie trzeba korzystać z żadnych szczególnych przepisów przy obliczaniu pensji za przepracowany okres miesiąca. Pracownik dostaje pieniądze za to, co faktycznie wykonał, lub za godziny robocze (stawka za godzinę pracy x liczba godzin pracy).

Najczęściej jednak pracodawcy określają wynagrodzenie ryczałtem, czyli według stawki miesięcznej w stałej wysokości. Tu już sięgamy do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Wskazuje ono sposoby obliczania takiego wynagrodzenia, w szczególności gdy:

• za część miesiąca pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek,

• przez część miesiąca był nieobecny w pracy z innych powodów lub gdy zatrudnienie nie obejmowało pełnego miesiąca (zakończenie/rozpoczęcie pracy w trakcie miesiąca).

Sztywny podzielnik

Gdy zarobki pracownika to stała miesięczna stawka, a przez część miesiąca był chory i otrzymał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego, to aby obliczyć należną mu pensję, trzeba:

• miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30,

• otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zwolnieniu lekarskim,

• o tak obliczoną kwotę pomniejszyć pensję przysługującą za cały miesiąc.

Tak wynika z § 11 rozporządzenia. Przepis ten wskazuje więc na stały dzielnik, który wynosi 30. Ustawodawca nie wziął pod uwagę, że kalendarzowe miesiące różnią się liczbą dni. Większość miesięcy w roku ma ich 31, do tego dochodzi krótszy luty. Z tego powodu zachodzą sytuacje, w których sztywny dzielnik nie zdaje egzaminu. Dochodziłoby bowiem do pogwałcenia zasady wynikającej z art. 80 k.p. Pracownik, który przechorował cały luty, dostałby wynagrodzenie, mimo że nie był w pracy ani jednego dnia.

Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  praca przez część miesiąca , równoważny system czasu pracy , stałe wynagrodzenie , wynagrodzenie , zmienne wynagrodzenie

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Prawo dla Ciebie

500 tys. zł zadośćuczynienia za utracone zdrowie i karierę ma otrzymać od Skarbu Państwa sędzia Andrzej Huras, uniewinniony od zarzutu korupcji - orzekł w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd potwierdził, że mogło dojść do fabrykowania dowodów przeciw Hurasowi.

Prawo w firmie

Pokrzywdzeni przez fiskusa coraz częściej starają się o powetowanie strat. Pozew o 157 mln zł składa firma leasingowa TFL.

Prawnicy

W ciągu trzech miesięcy do resortu sprawiedliwości wpłynęło 401 skarg i wniosków ws. przesyłek sądowych, które od stycznia są dostarczane przez Polską Grupę Pocztową - wynika z informacji ministerstwa dla sejmowej komisji infrastruktury, do której dotarła PAP.

Samorząd

Jeżeli rząd chce nakładać na samorządy nowe zadania z dziedziny bezpieczeństwa, to powinien określić standardy i je wycenić – mówią samorządowcy.

Sfera budżetowa

Dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu więcej spraw przeciwko urzędnikom ma szansę trafić na wokandę.

Opinie, analizy

Ministerialny pracownik powinien zapłacić za błędy w legislacji - uważa Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common