Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Mandaty, punkty karne

Zanim wyruszysz w trasę, zapnij pasy i przypilnuj dokumentów

Agata Łukaszewicz 20-02-2012, ostatnia aktualizacja 20-02-2012 08:39

Trwa czas wzmożonych zimowych podróży. Policja sypie mandatami, a kierowcy, zamiast płacić, próbują podważać ich zasadność. Z pytaniami zwracają się często zarówno do nas, jak do i policji. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane

Kto ponosi odpowiedzialność i w efekcie płaci za niezapięte przez pasażera pasy: on sam czy kierowca pojazdu?

Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym kierujący i każda osoba przewożona pojazdem samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa ma obowiązek korzystania z nich podczas jazdy. Przepis przewiduje jednak pewne odstępstwa i obowiązku tego nie mają między innymi:

- osoby mające orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów,

- kobiety w widocznej ciąży.

W kwestii odpowiedzialności za niezastosowanie się przez pasażera do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa  przepisy stanowią, że to kierowca odpowiada za pasażerów i ma obowiązek pouczyć ich o konieczności zapięcia pasów oraz odmówić jazdy, jeśli nie wykonają tego polecenia. Jeżeli w trakcie jazdy pasażer samowolnie odepnie pas i tak zastanie go policjant drogówki, do odpowiedzialności może być pociągnięty zarówno kierowca, jak i pasażer. Niezależnie jednak od mandatu,  który może zostać nałożony na pasażera za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, kierujący pojazdem również może zostać ukarany mandatem 100 zł za kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa.

Czy strażnik miejski może zatrzymać pojazd będący w ruchu na drodze?

Funkcjonariusz straży gminnej (miejskiej) jest upoważniony do zatrzymywania pojazdów, których kierujący nie zastosowali się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym. Może również zatrzymać pojazd w związku z naruszeniem zakazu zatrzymywania lub postoju oraz wobec rowerzystów i motorowerzystów, jeżeli stwierdzi naruszenie przepisów.

Policjant zatrzymał mi dowód rejestracyjny. Jako powód wpisał  ograniczenie pola widzenia kierowcy poprzez naklejenie folii na szybach drzwi przednich. Czy miał do tego prawo?

Zgodnie z art. 66 prawa o ruchu drogowym pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Ponadto  konstrukcja pojazdu musi zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy. Zgodnie z powyższym polskie prawo zezwala na przyciemniane tylne szyby boczne, jeżeli uzyska pan na to stosowny atest.

Na podstawie rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia przednia szyba oraz boczne kierowcy i pasażera powinny zapewnić kierowcy pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu. W cytowanym rozporządzeniu nie ma mowy o tylnych szybach bocznych. Policjant miał prawo zatrzymać panu dowód rejestracyjny, ponieważ naruszył pan przepisy dotyczące bezpieczeństwa na drodze.

Czy słuchanie głośnej muzyki w aucie jest wykroczeniem?

Przepisy ruchu drogowego nie zabraniają słuchać głośnej muzyki. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierny hałas może być odebrany jako zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego. A to już jest wykroczeniem określonym w art. 51 kodeksu wykroczeń, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Odrębnym i ważnym zagadnieniem jest słuchanie głośnej muzyki w samochodzie w ruchu miejskim – w ten sposób bowiem kierujący ogranicza sobie możliwość usłyszenia sygnałów pojazdu uprzywilejowanego.

Skradziono mi prawo jazdy. Czy mogę poruszać się po drogach z zaświadczeniem  otrzymanym z policji?

Prawo jazdy zalicza się do dokumentów,  które kierujący jest zobowiązany mieć przy sobie oraz okazywać na żądanie organu uprawnionego do jego sprawdzania. Zaświadczenie o kradzieży dokumentu wystawione przez policję nie uprawnia do kierowania pojazdem. Jest to dokument poświadczający jedynie fakt zawiadomienia policji o zaistniałym zdarzeniu, lecz nie zastępuje on utraconego prawa jazdy. W związku z tym  kierowanie pojazdem przez osobę posiadającą przy sobie tylko zaświadczenie o kradzieży dokumentów jest wykroczeniem z art. 95 kodeksu wykroczeń. Za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy może zostać nałożony mandat karny w wysokości 50 zł.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  kierowca , mandaty , policja , ruch drogowy , Rzeczpospolita radzi czytelnikom

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Prawo dla Ciebie

Straż miejska nie ma prawa udostępnienia danych osoby, która źle zaparkowała samochód i groziła właścicielce posesji – uznał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Prawo w firmie

Wydźwięk określeń „przestrzegamy”, „dłużnik” i „nierozliczona budowa” w zestawieniu z określoną kompozycją komunikatu narusza dobra osobiste.

Prawnicy

Uczniowie wybierają spośród siebie mediatorów, którzy pomagają rozwiązywać szkolne spory.

Samorząd

Straż miejska nie ma prawa udostępnienia danych osoby, która źle zaparkowała samochód i groziła właścicielce posesji – uznał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sfera budżetowa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowało procedury, które wspomagają pracowników na nowych stanowiskach.

Opinie, analizy

Wydarzenia, które rozegrały się w Jerozolimie wiosną 30r., w dniach 5 i 6 kwietnia, czyli ponad 1984 lata temu mogą być przedmiotem badań i dociekań nie tylko teologów ale także badań prawno-historycznych.

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common