Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Dotacje / fundusze unijne

Hotele i restauracje mają szansę na rozwój

Michał Kołtuniak 13-01-2012, ostatnia aktualizacja 13-01-2012 06:40
Władze województwa śląskiego przeznaczyły ponad 12 mln euro na budowę lub rozbudowę bazy noclegowej i gastronomicznej
Władze województwa śląskiego przeznaczyły ponad 12 mln euro na budowę lub rozbudowę bazy noclegowej i gastronomicznej
źródło: Fotorzepa
autor: Kuba Kamiński

Władze województwa śląskiego przeznaczyły ponad 12 mln euro na budowę lub rozbudowę bazy noclegowej i gastronomicznej. O dotacje mogą się ubiegać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy

Granty na rozwój infrastruktury turystycznej kryją się w tzw. działaniu 3.1.1 regionalnego programu województwa śląskiego. Jego celem jest wspieranie inwestycji realizowanych przez przedsiębiorców a związanych z budową, rozbudową lub remontami bazy noclegowej oraz gastronomicznej wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia.

Innymi słowy to szansa dla przedsiębiorców prowadzących własne hotele lub restauracje na poprawę ich konkurencyjności. Można postawić na ich rozbudowę, remont, polepszenie standardu lub wprowadzenie nowych usług. Inwestycja może obejmować także zagospodarowanie terenu wokół obiektu turystycznego służące podniesieniu jego konkurencyjności.

Nowa inwestycja

Wsparcie dla firm będzie udzielane w oparciu o przepisy rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych (DzU z 2010 r. nr 239, poz. 1599).

W związku z tym należy pamiętać, że dotacja może zostać przyznana tylko temu przedsiębiorcy, który przy jej pomocy zrealizuje „nową inwestycję”.

Zgodnie z przepisami za taką uważa się inwestycję w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne (zakup patentów, technologii, know-how itp.) związane z:

• utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,

•  rozbudową istniejącej firmy,

• rozszerzeniem prowadzonej dotychczas działalności (tzw. dywersyfikacja) poprzez wprowadzenie nowych, dodatkowych produktów (w tym przypadku przede wszystkim nowych usług),

• zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie.

Zatem właściciel hotelu i restauracji musi tak przygotować projekt jego rozbudowy lub remontu, aby wykazać, że pozwoli to na rozwój firmy, a nie tylko podtrzymanie dotychczasowej działalności.

Drugi warunek, który wynika z przepisów, to ten, że nie wolno rozpocząć realizacji inwestycji przed dniem złożenia wniosku o pomoc. Zatem firma najpierw musi przygotować wniosek o dofinansowanie, złożyć go we właściwym terminie do instytucji prowadzącej konkurs i dopiero następnego dnia po tym wydarzeniu może przystąpić do realizacji inwestycji (bez gwarancji uzyskania dotacji).

Warto więc pamiętać, że za rozpoczętą inwestycję będzie uważana zarówno ta, gdzie wystartowały jakiekolwiek prace budowlane (wbito pierwszą łopatę), jak i takie, gdzie np. złożono pierwsze wiążące zamówienie na zakup jakiegoś wyposażenia (nawet jeżeli nie doszło jeszcze do płatności).

Reasumując, jeżeli firma nie chce utracić szansy na dotację z przyczyn czysto formalnych, należy wstrzymać się ze wszystkimi pracami (nie dotyczy to prac przygotowawczych) i zakupami do czasu złożenia wniosku. A gdzie i kiedy to zrobić?

Centrum przedsiębiorczości

Wnioski o dofinansowanie przyjmuje Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, które pełni w województwie śląskim rolę tzw. instytucji wdrażającej. Aplikacje są przyjmowane od 9 stycznia.

Natomiast ostateczny termin na ich złożenie upływa 7 marca. Wnioski o dofinansowanie należy przygotować i składać w wersji elektronicznej za pomocą specjalnie do tego celu przygotowanej aplikacji (dostępna na stronie www.scp-slaask.pl). Wersję papierową (wydruk) wraz z załącznikami trzeba dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą na adres: Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, ul. Katowicka 47, 41-500 Chorzów.

Refundacja

Łącznie na przedsiębiorców czeka ponad 50 mln zł. Tyle zostanie rozdysponowane na najlepsze projekty, czyli w praktyce te, które w trakcie oceny uzyskają najwięcej punktów. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi:

• 60 proc. dla mikra i małych przedsiębiorców,

• 50 proc. dla średniej wielkości firm.

Wskazana procentowa wartość dofinansowania odnosi się oczywiście do tzw. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Gwarancją tego, że całej puli nie wykorzysta tylko kilku przedsiębiorców, jest górna (maksymalna) wartość dotacji. I tak wynosi ona:

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  dotacje , dotacje dla firm , dotacje europejskie , dotacje unijne , dotacje z Unii , fundusze , fundusze dla firm , fundusze europejskie , fundusze unijne , fundusze z Unii , gastronomia , granty , granty europejskie , granty unijne , granty z Unii , hotele , restauracje , RPO Śląsk , Śląsk , turystyka

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Prawo dla Ciebie

Zniesiony ma być obowiązek uczestniczenia w prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu. Pytania mają być jawne i ogólnodostępne.

Prawo w firmie

Przedsiębiorca odpisze cały podatek, nawet jeśli wykorzystuje samochód firmowo tylko przez krótki czas.

Prawnicy

Nie zrobiła niczego dobrego, ani dla adwokatów, ani też dla dobra publicznego – tak siedem miesięcy rządów nowej Rady Adwokackiej ocenił adwokat Andrzej Nogal.

Samorząd

NIK negatywnie ocenia nadzór ministrów sportu nad budową Stadionu Narodowego.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

Wielu sądom powszechnym, zwłaszcza niższych instancji, 
brakuje funkcjonalnego spojrzenia na prawo.

Sonda:

Czy Minister Sprawiedliwości powinien mieć nadzór nad sędziami?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common