Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Roczne rozliczenie PIT

Zachowaj bilet na autobus, by zmniejszyć PIT

Dorota Gajos-Kaniewska 09-01-2012, ostatnia aktualizacja 09-01-2012 12:37
Odliczyć można tylko koszty biletów kominukacji zbiorowej
Odliczyć można tylko koszty biletów kominukacji zbiorowej
źródło: Dziennik Wschodni/Fotorzepa
autor: Kuba Krzysiak

Dojeżdżasz do pracy? Masz szansę zapłacić mniejszy podatek, bo od swoich przychodów możesz odliczyć wydatki na bilety. I to w takiej wysokości, w jakiej faktycznie je poniosłeś.

Pracodawca, który co miesiąc odprowadza za pracowników zaliczki na podatek dochodowy, odlicza od przychodów (zarobków przed opodatkowaniem)  tzw. koszty ich uzyskania. Są to zryczałtowane, określone w ustawie o PIT kwoty.  Pracodawca  odlicza je automatycznie, niezależnie od tego, czy pracownik faktycznie poniósł jakieś wydatki w celu osiągnięcia przychodu czy nie. Osobom zatrudnionym na podstawie jednej umowy o pracę odlicza się 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż  1 335 zł. Zatrudnionym na podstawie więcej niż jednej umowy można odliczyć  łącznie 2 002 zł 05 gr za cały rok podatkowy.

W przypadku pracowników mieszkających w innej miejscowości niż ta, w której pracują, ustawa o PIT daje prawo do odliczenia wyższych kosztów. Dla zatrudnionych na podstawie jednej umowy to 139 zł 06 gr miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie 1 668 zł 72 gr. Dla tych, którzy mają dwie prace  odliczenie wynosi  maksymalnie  2 502 zł 56 gr na rok.

Zdarza się jednak, że koszty dojazdu do pracy przewyższają zryczałtowane koszty.  Dotyczy to zwłaszcza osób, które mieszkają w innej miejscowości, a pracę świadczą w innej. Pracownik ma wtedy prawo odliczyć nadwyżkę wydatków sam, w rocznym zeznaniu podatkowym składanym do końca kwietnia następnego roku. Może to za niego zrobić także zakład pracy, jeśli za jego pośrednictwem pracownik rozlicza się z PIT.

Musi być kartka z nazwiskiem

Zgodnie z art. 22 ust. 2 i ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych takie wyższe od ryczałtowego odliczenie kosztów uzyskania przychodu będzie możliwe, gdy łącznie są spełnione następujące warunki:

1.     pracownik poniósł wydatki na dojazd do pracy

2.     nie otrzymuje dodatku za rozłąkę

3.     dojazdy  odbywały się komunikacją zbiorową (autobus, pociąg, prom, komunikacja miejska)

4.     pracownik ma wystawione na siebie bilety imienne świadczące o tym, że poniósł wydatki na dojazdy

5.     bilety muszą uprawniać do korzystania z komunikacji przez pewien okres czasu

Dojeżdżający nie odliczą zatem wydatków na transport do pracy prywatnym samochodem,  taksówką, ani samolotem. Ale i bilety kupowane u kierowcy autobusu, choćby codziennie, nie mogą być podstawą do skorzystania z ulgi. Fiskus odmówi też prawa do odliczenia wtedy, gdy na dowód poniesienia wydatków podatnik przedstawi bilety okresowe, ale na okaziciela. Również sam rachunek czy faktura dokumentujące zakup biletów  nie wystarczą do skorzystania z ulgi biletowej. Jak bowiem wskazał Urząd Skarbowy w Zamościu  (POIII/415-15/07), ustawodawca wymaga, aby fakt poniesienia kosztów uzyskania przychodów został udokumentowany wyłącznie imiennymi biletami okresowymi, a "bilet" to kartka z odpowiednim nadrukiem wydającej ją instytucji będąca dowodem uiszczenia opłaty przez nabywcę, uprawniająca do określonej  usługi.

Co ważne, odliczeniu podlegają nie tylko wydatki na dojazd do miejscowości, w której  się pracuje, ale również wydatki poniesione na dojazd komunikacją miejską do samego zakładu pracy (na drogę powrotną oczywiście też). Jeśli więc pracownik musi kupić dwa bilety miesięczne – jeden na pekaes, a drugi na autobus, tramwaj czy metro, to ma prawo odliczyć oba.  Czy można odliczyć wydatki na doładowanie karty miejskiej? Tak, trzeba tylko zachować dowody zakupu doładowania biletu okresowego na tej karcie. To powinno wystarczyć, choć podobno niektóre urzędy skarbowe wymagają faktur. Urząd skarbowy może też zakwestionować odliczenie wydatków na bilet uprawniający do korzystania z przejazdów na wielu liniach, a nie tylko na tej, którą pracownik dociera do pracy.

Co ma robić pracownik, który zachował tylko część biletów okresowych, a część zgubił lub wyrzucił? Wtedy może wziąć pod uwagę tylko koszty ustalone w oparciu o te zachowane bilety.

Bilet z Internetu nie do odliczenia

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  bilety imienne , bilety miesięczne , bilety okresowe , pracownicze koszty uzyskaania przychodu , ulga biletowa , ulga na dojazdy , zryczałtowane koszty uzyskania przychodu

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Prawo dla Ciebie

Spadkobierca Adama Branickiego nie dostanie odszkodowania za kilkanaście utraconych w latach 50. cennych rękopisów, które niegdyś wchodziły w skład tzw. Biblioteki Wilanowskiej - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Prawo w firmie

Od 1 kwietnia teoretycznie można uwzględnić cały VAT od auta osobowego używanego wyłącznie w celach biznesowych. Jeśli jednak pracownik dojeżdża nim z domu do pracy, to firma będzie mieć problemy z fiskusem.

Prawnicy

O rocznym sprawozdaniu z działalności prokuratury, zmianach w ustawie i śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej opowiada prokurator generalny Andrzej Seremet w rozmowie z Agatą Łukaszewicz.

Samorząd

Właściciele dzierżawią od miast podwórka czy pasek ziemi pod ocieplenie kamienicy.

Sfera budżetowa

Mundurowy otrzyma pieniądze nawet za urlop rodzicielski.

Opinie, analizy

O rocznym sprawozdaniu z działalności prokuratury, zmianach w ustawie i śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej opowiada prokurator generalny Andrzej Seremet w rozmowie z Agatą Łukaszewicz.

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common