Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Prawo w firmie » Kadry » czas pracy » kierowcy
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

kierowcy

Jak planować pracę kierowcy

Łukasz Prasołek 09-01-2012, ostatnia aktualizacja 09-01-2012 07:30

Układając grafik dla szoferów, trzeba wiedzieć, kiedy ma zastosowanie kodeks pracy, a kiedy odrębne regulacje. Nie można przy tym zapomnieć o uwzględnieniu rodzaju wykonywanego przewozu

Wyjściem do planowania grafiku dla kierowcy jest to, czy przewozi on rzeczy, czy osoby. W tym drugim przypadku istotna też jest długość trasy.

Przewóz rzeczy

W przewozach towarowych pracodawca nie musi tworzyć grafików. Wynika to z art. 11 ust. 2a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm.), dalej ustawy.

Mimo to warto sporządzać harmonogramy na okres 2 – 5 dni lub np. na czas niezbędny do wykonania konkretnego zadania przewozowego. Pozwoli to wykazać w razie kontroli PIP np. fakt przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy w przypadku zatrudniania kierowców w systemie równoważnym.

Choć art. 15 ust. 6 zwalnia z ustalania grafiku dla takiego kierowcy, to przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy jest możliwe jedynie na etapie planowania czasu pracy. Nie może być ono wynikiem wystąpienia okoliczności uniemożliwiających zrealizowanie zaplanowanego zadania w ramach 8-godzinnej dniówki. Wówczas wszystkie godziny ponad 8-godzinną normę są nadgodzinami dobowymi.

Posiadanie takich minigrafików ułatwia też rozliczanie czasu pracy kierowcy, pozwalając szybko wychwycić przypadki zlecania pracy w dniach wolnych oraz ustalić wymaganą formę ich rekompensaty.

Przykład

Kierowca zatrudniony w systemie równoważnym ma dostarczyć towar do kontrahenta z Hiszpanii. Zadanie zostało rozpisane z niewielkim zapasem na 5 dni po 12 godzin, po których kierowca będzie korzystał z nieprzerwanego 45-godzinnego odpoczynku tygodniowego. Grafik kierowcy może wyglądać następująco - patrz tabela 1

W przypadku stosowania równoważnego czasu pracy problemem uniemożliwiającym skrócenie czasu niezbędnego dla realizacji zadania przewozowego jest instytucja doby pracowniczej. Obejmuje ona 24 godziny liczone od rozpoczęcia pracy w poprzedniej dobie, a ponowne podjęcie pracy przed ich upływem przeważnie powoduje wystąpienie nadgodzin.

Z tego względu kierowca z przykładu rozpoczyna pracę stale o 8.00, gdyż zaplanowanie rozpoczęcia pracy wcześniej spowodowałoby bezwzględną konieczność wypłaty 50-proc. dodatku za każdą godzinę zaliczoną do poprzedniej doby, podnosząc niepotrzebnie koszty pracy.

Rozwiązaniem może być wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy, wyłączającego dobę pracowniczą w stosunku do zatrudnionych kierowców. Dzięki indywidualnym rozkładom będą mogli zaczynać pracę bezpośrednio po skorzystaniu z regularnego lub nawet skróconego okresu odpoczynku, co pozwoli ograniczyć czas niezbędny dla realizacji planowanych zadań.

W przypadku stosowania do kierowcy zatrudnionego w równoważnym czasie pracy indywidualnego rozkładu, jego grafik mógłby wyglądać  >patrz tabela 2

W omawianym w tabeli 2 przykładzie kierowca korzysta na przemian ze skróconego (9 godzin) i regularnego (11 godzin) okresu odpoczynku, co jest dopuszczalne mocą art. 8 ust. 2 zdanie drugie rozporządzenia WE nr 561/2006.

W ciągu dwóch ostatnich dni kierowca musiał wykonywać pracę w porze nocnej określonej na podstawie art. 2 pkt 6a ustawy, gdyż pracował przez prawie cały przedział, w trakcie którego może być ona ustalona (godz. 0.00 – 7.00). Na skutek tego mocą art. 21 ustawy jego czas pracy nie może przekroczyć 10 godzin w każdej z tych dób.

Łukasz Prasołek

Jego czas pracy uległ skróceniu o 4 godziny, natomiast okres niezbędny dla realizacji całego zadania skrócił się aż o 14 godzin. Kierowca wcześniej rozpoczyna odpoczynek tygodniowy, dzięki czemu będzie mógł także szybciej przystąpić do pracy w kolejnym tygodniu.

Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  grafik , harmonogram , kierowcy , równoważny czas pracy

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Niezgodne z organizacją ruchu oznakowanie, zniszczone znaki drogowe, niewyraźne pasy na jezdni czy reklamy zasłaniające znaki – to niektóre uchybienia wykryte przez NIK na polskich drogach. Kontrola Izby dotyczyła wszystkich dróg, z wyjątkiem krajowych.

Prawo w firmie

Wzrasta przestępczość podatkowa, ale będziemy z nią walczyć - zapowiedział wiceminister finansów Janusz Cichoń. Służyć temu ma pakiet zmian prawnych, które poprawią ściągalność podatków oraz zachęcą do uczciwego rozliczania się z należności wobec fiskusa.

Prawnicy

Uczniowie wybierają spośród siebie mediatorów, którzy pomagają rozwiązywać szkolne spory.

Samorząd

Niezgodne z organizacją ruchu oznakowanie, zniszczone znaki drogowe, niewyraźne pasy na jezdni czy reklamy zasłaniające znaki – to niektóre uchybienia wykryte przez NIK na polskich drogach. Kontrola Izby dotyczyła wszystkich dróg, z wyjątkiem krajowych.

Sfera budżetowa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowało procedury, które wspomagają pracowników na nowych stanowiskach.

Opinie, analizy

Wydarzenia, które rozegrały się w Jerozolimie wiosną 30r., w dniach 5 i 6 kwietnia, czyli ponad 1984 lata temu mogą być przedmiotem badań i dociekań nie tylko teologów ale także badań prawno-historycznych.

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common