Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nieruchomości

Nie zawsze trzeba płacić CIT

Wojciech Kaczmara 25-11-2011, ostatnia aktualizacja 25-11-2011 07:07

Spółki kapitałowe i inne osoby prawne sprzedając grunt wykazują dochód w wysokości różnicy między przychodem a kosztami sprzedaży oraz nabycia nieruchomości. Czasem mogą jednak skorzystać ze zwolnienia

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT zwolnione z podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, chyba że sprzedaż następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Sprzedawca nieruchomości powinien więc pamiętać o dwóch istotnych elementach umożliwiających zwolnienie przychodu ze sprzedaży nieruchomości z opodatkowania:

• nieruchomość (niezależnie od powierzchni) musi wchodzić w skład gospodarstwa rolnego, czyli zbywca powinien w momencie sprzedaży posiadać grunty rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy (tak wynika m.in. z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 czerwca 2011, ILPB3/423-148/11-4/KS),

• od końca roku, w którym nieruchomość została nabyta, do dnia sprzedaży musi upłynąć co najmniej pięć lat (obecnie zwolnienie ma zastosowanie do nieruchomości nabytych przed 1 stycznia 2006).

Zwolnienie może dotyczyć całości nieruchomości rolnej lub tylko tych jej części, które spełniają oba powyższe warunki. Należy pamiętać, że zwolnienie nie ma zastosowania do gruntów nabytych jako gospodarstwo, ale wykorzystanych na prowadzenie działalności innej niż rolna (tak wynika z wyroku WSA w Gdańsku z 15 października 2009, I SA/Gd 438/09).

Przyjęte w ustawie o CIT zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości są więc dużo bardziej przejrzyste niż regulacje ustawy o PIT.

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Jak ustalić podatek od firmowej nieruchomości

  Niemal każda firma posiada budynek, od którego musi opłacać podatek. Podstawą opodatkowania jest jego powierzchnia użytkowa. Bardzo istotne jest więc, jak ją obliczyć >>
  common