Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Masz pytanie
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Masz pytanie

Czy bezrobotny bez zasiłku odliczy ulgę na Internet?

Dorota Gajos-Kaniewska 08-11-2011, ostatnia aktualizacja 08-11-2011 14:47
źródło: Fotorzepa
autor: Piotr Nowak

Jestem osoba bezrobotną bez prawa do zasiłku, a mój mąż jest emerytem pobierającym świadczenie z ZER. Czy możemy rozliczyć wspólnie PIT za 2011r. uwzględniając przy tym odliczenia np. ulgę na Internet? Czy coś się zmienia, jeśli pracowałam dwa miesiące na umowę jako pracownik sezonowy? - pyta czytelniczka

Bezrobotny może, a nawet powinien rozliczyć podatek dochodowy wspólnie z małżonkiem-emerytem. Łączne opodatkowanie jest bowiem najkorzystniejsze, gdy między dochodami męża i żony jest duża różnica albo gdy jedno z nich nie ma żadnych. Podatek oblicza się bowiem w ten sposób, że sumuje się dochody męża i żony, a potem dzieli je na pół. Od tej kwoty oblicza się podatek według skali, a następnie mnoży razy dwa. Dzięki różnicy dochodów tak obliczony podatek będzie mniejszy niż gdyby zarabiający małżonek rozliczał się sam.

Nie ma przy tym znaczenia, czy emeryturę wypłaca małżonkowi ZUS czy Zakład Emerytalno-Rentowy (ZER) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, bo to on prawdopodobnie wypłaca świadczenie mężowi czytelniczki. Również praca sezonowa  małżonka nie wpływa na możliwość wspólnego opodatkowania.

Jednak wspólne rozliczenie obwarowane jest pewnymi  warunkami. Po pierwsze między małżonkami przez cały rok podatkowy (ten za który rozliczany jest podatek) musi istnieć wspólność majątkowa. Po drugie ani mąż ani żona nie mogą mieć dochodów wykluczających wspólne rozliczenie, tj. dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, ryczałtem czy w formie karty podatkowej. Po trzecie małżonkowie muszą wnioskować o  opodatkowanie łączne. Wniosku nie trzeba składać oddzielnie, swoją wolę małżonkowie mogą wyrazić zaznaczając odpowiednie okienka we wspólnym zeznaniu rocznym pit-37.

Mąż i żona  mają prawo do odliczenia ulgi internetowej, jeśli oboje ponosili wydatki na Internet. Ulgę  odlicza się od dochodu przed jego opodatkowaniem. W przypadku, gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie, wydatki na Internet może odliczyć także ten małżonek, który nie osiągał dochodów albo osiągał dochody nieprzekraczające kwoty wolnej od podatku ( w 2011 r.  - 3.091 zł). A zatem każde z małżonków ma prawo odjąć kwoty wynikające z faktur, maksymalnie 760 zł za cały rok. Fiskus żąda jednak, by faktury lub inne dowody poniesienia wydatków na Internet zawierały imiona i nazwiska obojga małżonków. Warto więc zadbać o to, by dostawca Internetu umieścił dane drugiego małżonka na fakturze.

Zobacz:

» Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Roczne rozliczenie podatkowe » Ulgi i odliczenia » Ulga na Internet

» Roczne rozliczenie podatkowe » Wspólne rozliczenie małżonków

Przeczytaj więcej o:  bezrobotny bez prawa do zasiłku , emeryt , PIT męża i żony , ulga na Internet , wspólne rozliczenie małżonków

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

500 tys. zł zadośćuczynienia za utracone zdrowie i karierę ma otrzymać od Skarbu Państwa sędzia Andrzej Huras, uniewinniony od zarzutu korupcji - orzekł w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd potwierdził, że mogło dojść do fabrykowania dowodów przeciw Hurasowi.

Prawo w firmie

Pokrzywdzeni przez fiskusa coraz częściej starają się o powetowanie strat. Pozew o 157 mln zł składa firma leasingowa TFL.

Prawnicy

W ciągu trzech miesięcy do resortu sprawiedliwości wpłynęło 401 skarg i wniosków ws. przesyłek sądowych, które od stycznia są dostarczane przez Polską Grupę Pocztową - wynika z informacji ministerstwa dla sejmowej komisji infrastruktury, do której dotarła PAP.

Samorząd

Jeżeli rząd chce nakładać na samorządy nowe zadania z dziedziny bezpieczeństwa, to powinien określić standardy i je wycenić – mówią samorządowcy.

Sfera budżetowa

Dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu więcej spraw przeciwko urzędnikom ma szansę trafić na wokandę.

Opinie, analizy

Ministerialny pracownik powinien zapłacić za błędy w legislacji - uważa Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common