Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Prawo dla Ciebie » Podatki » VAT
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

VAT

Inwestorom trudniej odzyskać VAT

Monika Pogroszewska 02-09-2011, ostatnia aktualizacja 02-09-2011 03:20

Rośnie liczba błędów we wnioskach o zwrot wydatków za materiały budowlane. Winna jest zmiana przepisów

 

Z danych izb skarbowych wynika, że liczba wniosków o zwrot VAT składanych przez osoby budujące dom lub remontujące mieszkanie utrzymuje się na poziomie podobnym do zeszłorocznego. Na Mazowszu np. złożono w pierwszej połowie 2011 r. 28 tys. wniosków, podobnie jak w analogicznym okresie 2010 r. W Małopolsce było to ok. 35 tys. wniosków w pierwszych sześciu miesiącach tego roku i w analogicznym okresie 2010 r. Wyraźny wzrost odnotowano w Izbie Skarbowej w Rzeszowie – z 28 tys. w połowie 2010 r. do prawie 32 tys. w połowie 2011 r.

Kłopotliwe obliczenia

Z początkiem 2011 r. wzrosła jednocześnie liczba pomyłek.

– Błędy wiązały się głównie ze zmianą stawki VAT z 22 na 23 proc., co z kolei spowodowało zmianę limitu odliczeń – mówi Konrad Zawada z Izby Skarbowej w Krakowie.

Do końca 2010 r. osoby fizyczne mogły odzyskać 68,18 proc. VAT zapłaconego w cenie towarów. Od 1 stycznia 2011 r. jest to 65,22 proc. VAT. Posiadający faktury ze stawkami 22 i 23 proc. muszą dokonać dwóch odrębnych obliczeń według dwóch różnych limitów i zsumować wynikające z nich kwoty.

Jeśli więc ktoś kupił przed końcem 2010 r. materiały o wartości 100 tys. zł netto plus 22 tys. zł VAT, to przysługuje mu zwrot 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur. Po zaokrągleniu do pełnych złotych będzie to 15 tys. zł zwrotu (68,18 proc. x 22 000 zł = 14 999,60 zł). Jeżeli dodatkowo w 2011 r. wydał na ten cel np. 40 tys. zł netto, to według stawki 23 proc. zapłacił 9200 zł VAT. Przysługuje mu zatem 6 tys. zł zwrotu (65,22 proc. x 9200 = 6000,24 zł). W sumie może więc odzyskać 15 tys. zł plus 6 tys. zł, czyli 21 tys. zł.

Inny problem wynika ze zmiany wykazu materiałów, których zakup uprawnia do zwrotu. Preferencja obejmuje tylko te towary, na które po 30 kwietnia 2004 r. VAT wzrósł z 7 do 22 proc. Osoby, które kupiły towary po 1 stycznia tego roku, muszą się odwołać do załącznika do obwieszczenia ministra infrastruktury z 3 września 2010 r. Zawiera on tylko 87 pozycji, podczas gdy wykaz obowiązujący do końca 2010 r. zawierał ich 170. Mniejsza liczba pozycji w nowym wykazie wynika z nowych grupowań statystycznych.

Błędy polegają głównie na wpisywaniu materiałów budowlanych, których nie ma w nowym wykazie – mówi Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku.

Również według Mirosława Kucharczyka z Izby Skarbowej w Warszawie podatnicy często uwzględniają we wnioskach materiały, które nie figurują w tym załączniku.

Katarzyna Głąb z olsztyńskiej izby dodaje, że w ocenie podatników nowy wykaz jest zbyt skomplikowany.

Na co trzeba uważać

Okazuje się także, że chociaż przepisy dotyczące zwrotu części wydatków w budownictwie obowiązują od kilku lat, to podatnicy wciąż popełniają te same pomyłki.

– Po 1 stycznia 2011 r. liczba błędów pozostaje na podobnym do wcześniejszego, cały czas wysokim poziomie – mówi Joanna Maksymowicz-Panek z Izby Skarbowej w Rzeszowie.

Są to m.in. błędy rachunkowe. Bardzo często powtarza się także brak danych i podpisu współmałżonka na wnioskach wspólnych lub wnioskach indywidualnych składanych przez osoby pozostające w związku małżeńskim.

Według Macieja Koniuszewskiego z Izby Skarbowej w Szczecinie podatnicy domagają się zwrotu VAT od zakupu materiału, który był już wcześniej obłożony stawką podstawową 22 proc. Wynika to zarówno z ich niewiedzy, jak i z błędnej kwalifikacji PKWiU na fakturze. Część osób chce także odzyskać VAT od materiałów na zagospodarowanie działki (np. ogrodzenie, kostka brukowa), chociaż przepisy na to nie pozwalają.

OPINIA

Tomasz Bełdyga, radca prawny, dyrektor w firmie doradczej KPMG

Przepisy dotyczące zwrotu VAT za materiały budowlane od początku sprawiały podatnikom sporo problemów. Najczęściej były to błędy rachunkowe oraz kłopoty z klasyfikacją danego towaru, gdy nie było symbolu PKWiU na fakturze. W 2011 r. doszły do tego kolejne pomyłki w związku ze zmianą przepisów. Urzędy skarbowe weryfikują je na etapie czynności sprawdzających. O tym, że system działa dość sprawnie, świadczy niewielka liczba postępowań sądowych. Warto też pamiętać, że mimo zmiany wykazu materiałów, za które przysługuje zwrot, ich asortyment pozostał ten sam. Urząd nie ma podstaw odmówić zwrotu podatku od zakupu towaru, który widniał w wykazie do końca 2010 r.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  błędy , budowa , dom , materiały budowlane , mieszkanie , remont , urzędy skarbowe , wnioski , zwrot vat

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Członek zarządu spółki z o.o. może być pełnomocnikiem 
do określonego rodzaju czynności, choć z umowy spółki wynika reprezentacja łączna.

Prawo w firmie

Członek zarządu spółki z o.o. może być pełnomocnikiem 
do określonego rodzaju czynności, choć z umowy spółki wynika reprezentacja łączna.

Prawnicy

Rośnie liczba adwokatów i radców, którzy zawieszają swoje uprawnienia. Na listy niewykonujących zawodu wpisują się także ci, którzy właśnie zdali egzamin.

Samorząd

Działalność gospodarcza polegająca na prowadzeniu całodobowej placówki opiekuńczej dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub w podeszłym wieku wymaga uzyskania zezwolenia wojewody.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

W przypadku prawa podatkowego sądy często odrzucają zasadę: co nie jest zakazane, jest dozwolone, mimo jej akceptacji przez Trybunał Konstytucyjny
 – zauważa doradca podatkowy Wojciech Serafiński.

Sonda:

Czy 24 lata to odpowiedni wiek na prawo jazdy na motocykle o największej mocy?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common