Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Narzędzia » Poradniki » Emerytury i renty
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Emerytury i renty

Trzeba było udowodnić staż w odpowiednim czasie

Jan Kalicki 07-06-2011, ostatnia aktualizacja 07-06-2011 01:46
źródło: www.sxc.hu
Redakcja poleca:

Osoby zatrudnione w szczególnych warunkach, a także twórcy, artyści i kolejarze, którzy do końca 2008 r. nie ukończyli obniżonego wieku emerytalnego, po ukończeniu tego wieku mogą nabyć wcześniejsze uprawnienia emerytalne

Taka możliwość przysługuje im jednak tylko wtedy, gdy wymagany przepisami staż udowodnili na 1 stycznia 1999 r.

Zasadą jest, że osoby urodzone po 1948 r., które zamierzają przejść na wcześniejszą emeryturę, musiały spełnić wymagane przepisami warunki do 31 grudnia 2008 r.

Taki wymóg obowiązuje przy emeryturze pracowniczej, emeryturze z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, emeryturze z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej, emeryturze kolejowej, a także emeryturze z Karty nauczyciela.

Przepisy przewidują jednak wyjątek od tej zasady. Wcześniejsza emerytura może zostać przyznana (na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej) również takim osobom, które do 31 grudnia 2008 r. nie ukończyły obniżonego wieku emerytalnego, a wiek ten ukończyły (ukończą) dopiero po tej dacie (w 2009 r. lub później). Chodzi o wcześniejszy wiek emerytalny przewidziany dla:

 • emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (w większości przypadków 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn),
 • emerytury z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej (od 40 do 55 lat dla kobiet i od 45 do 60 lat dla mężczyzn),
 • emerytury z tytułu wykonywania pracy górniczej (od 45 do 59 lat dla kobiet i od 50 do 64 lat dla mężczyzn),
 • emerytury kolejowej (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn).

W zamian za odstępstwo od zasady, że wcześniejszy wiek emerytalny musi być ukończony do końca 2008 r., przepisy przewidują inne bardzo rygorystyczne wymogi. Otóż osoby zamierzające przejść na wcześniejszą emeryturę na omawianych zasadach muszą:

 • na 1 stycznia 1999 r. udowodnić staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym wymagany okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, pracy górniczej lub pracy na kolei wymagany do przyznania wcześniejszej emerytury na ogólnych zasadach,
 • nie przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego lub złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w  OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,
 • rozwiązać stosunek pracy (jeśli są pracownikami).

Tak więc uprawnienia na  podstawie art. 184 ustawy emerytalnej mogą nabyć osoby, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały przez odpowiedni okres czasu zatrudnienie w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalność twórczą lub artystyczną, pracę górniczą lub pracę kolejową.

Wymagany okres wykonywania takiego zatrudnienia do końca 1998 r. jest zróżnicowany w zależności od rodzaju pracy i wynosi:

 • 15 lat dla zatrudnionych w  szczególnych warunkach przy  pracach wymienionych w wykazie A oraz w dziale I – III wykazu B, zatrudnionych w szczególnym charakterze, twórców i artystów wykonujących własną działalność, a także dla pracowników kolejowych,
 • 10 lat dla zatrudnionych w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w dziale IV poz. 1 – 7 wykazu B,
 • 20 lat dla zatrudnionych w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w dziale IV poz. 8 – 9 wykazu B,
 • 5 lat dla osób wykonujących prace górnicze.

Ustalając, czy osoby wykonujące pracę górniczą posiadają przynajmniej pięcioletni okres takiej pracy, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, ZUS uwzględnia tylko okresy przebyte do końca 1998 r.

Z kolei przy ustalaniu, o ile może być obniżony wiek emerytalny z tytułu wykonywania takiej pracy, uwzględniane są nie tylko okresy pracy górniczej przebyte przed 1 stycznia 1999 r., ale również te, które miały miejsce po 1998 roku.

Zobacz  pozostałe artykuły w Kodeksie emerytalnym

 

 

 

Przeczytaj więcej o:  artyści , emerytura , kodeks emerytalny , kolejarze , praca w szczególnych warunkach , twórcy , w szczególnym charakterze , wcześniejsza , zus

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Zniesiony ma być obowiązek uczestniczenia w prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu. Pytania mają być jawne i ogólnodostępne.

Prawo w firmie

Przedsiębiorca odpisze cały podatek, nawet jeśli wykorzystuje samochód firmowo tylko przez krótki czas.

Prawnicy

Nie zrobiła niczego dobrego, ani dla adwokatów, ani też dla dobra publicznego – tak siedem miesięcy rządów nowej Rady Adwokackiej ocenił adwokat Andrzej Nogal.

Samorząd

NIK negatywnie ocenia nadzór ministrów sportu nad budową Stadionu Narodowego.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

Wielu sądom powszechnym, zwłaszcza niższych instancji, 
brakuje funkcjonalnego spojrzenia na prawo.

Sonda:

Czy Minister Sprawiedliwości powinien mieć nadzór nad sędziami?

  Bądź na bieżąco - pobierz RSS

  Pobierz nasz kanał RSS
  dla serwisu Prawo
  reklama
  common