Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Samorząd » Finanse » Fundusz sołecki
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Fundusz sołecki

Nie wszystko bada wojewoda

Michał Cyrankiewicz 28-03-2011, ostatnia aktualizacja 28-03-2011 03:50
źródło: Fotorzepa
autor: Radek Pasterski

Uchwałę w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego wójt przekazuje regionalnym izbom obrachunkowym

O wyodrębnieniu funduszu sołeckiego w budżecie gminy rozstrzyga rada. Uchwałę w tej sprawie podjąć należy do 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy. Akt ten, jak każda inna uchwała rady gminy,  powinna zostać przekazana przez wójta właściwemu organowi nadzorczemu w celu zbadania jej zgodności z prawem.

Najczęściej występującą  przyczyną uchylenia uchwały rady w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego jest jej podjęcie po terminie. Przykładem może być uchwała Rady Gminy Rząśnia z 9 kwietnia 2010 r., którą organ nadzoru uchylił właśnie z tego powodu. W uzasadnieniu swojej decyzji wojewoda łódzki stwierdził, że została  podjęta z rażącym naruszeniem art. 1 ust. 1 ustawy o funduszu sołeckim. Przepis ten stanowi bowiem, że uchwałę, w której rada wyraża zgodę albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego, podjąć należy do 31 marca (rozstrzygnięcie nadzorcze z 14 maja 2010 r., sygn. akt PNK.I.0911/213/10). Jak podkreślono w uchwale kolegium RIO w Rzeszowie, termin wskazany w cytowanej ustawie o funduszu sołeckim ma charakter terminu zawitego,  który charakteryzuje się szczególnym rygoryzmem prawnym. Po upływie określonego ustawowo terminu do wykonania następuje wygaśnięcie uprawnienia przysługującego określonemu podmiotowi (uchwała z 6 października 2009 r., sygn. akt XXI/6975/2009).

Komu przesłać

1122 gminy wyodrębniły fundusz sołecki w budżecie na 2011 r.

Podjętą przez radę uchwałę w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego  wójt przekazuje do oceny właściwemu organowi nadzoru. Do wyboru ma dwa: wojewodę oraz regionalną izbę obrachunkową. Który z tych dwóch podmiotów jest właściwy do jej zbadania? Sprawę wyjaśnia  Kazimierz Bandarzewski (UJ) w opinii prawnej przygotowanej dla Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Skoro  art. 1 ust. 1 ustawy o funduszu sołeckim jest przepisem regulującym jeden z elementów procedury uchwalania budżetu gminy, to również podejmowane na jego podstawie uchwały należy kwalifikować jako uchwały z zakresu procedury budżetowej. W konsekwencji uznać należy, że uchwały takie wójt powinien przekazać do regionalnej izby obrachunkowej, a nie do wojewody. Zgodnie bowiem z treścią art. 11 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych to one są właściwe do badania uchwał i zarządzeń dotyczących procedury uchwalania budżetu gminy oraz uchwały budżetowej i uchwał wprowadzających zmiany do budżetu. Uchwała w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego zalicza się zatem do „spraw finansowych",  a nadzór nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego w  tym zakresie należy do regionalnych izb obrachunkowych. Mówi o tym wprost art. 171 ust. 2 Konstytucji RP.

630 gmin postanowiło o niewyodrębnianiu tego funduszu w budżecie na 2011 r.

Ważność rozstrzygnięcia

Czy oznacza to, że rozstrzygnięcie nadzorcze uchylające uchwałę rady gminy w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego nie jest wiążące, ponieważ zostało wydane bez podstawy prawnej i przez organ,  który nie posiadał kompetencji do jego wydania? Oczywiście tak. Zastrzec jednak trzeba, że tę nieważność musi stwierdzić sąd administracyjny.

727 gmin nie podjęło żadnych uchwał w sprawie funduszu sołeckiego na 2011 r.

Jak wyjaśnia radca prawny Mariusz Filipek z Kancelarii Prawnej Filipek & Kamiński spółka komandytowa, rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody uchylające uchwałę rady w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego jest wiążące. Oznacza to, że zachowuje moc obowiązującą aż do momentu, w którym zostanie wyeliminowane z obrotu prawnego. Może to nastąpić na skutek zaskarżenia takiego rozstrzygnięcia nadzorczego do sądu administracyjnego przez gminę, której rada uchyloną uchwałę podjęła.

Zaznaczyć również trzeba, że wojewoda może sam odmówić dokonania oceny przesłanej mu uchwały rady, uznając, że nie ma do tego kompetencji,  i przekazać  ją do oceny właściwej regionalnej  izbie obrachunkowej.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.cyrankiewicz@rp.pl

Przeczytaj więcej o:  fundusz sołecki , nadzór , rada gminy , regionalna izba obrachunkowa , uchwała , wojewoda , wójt

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Rekompensaty za bezprawnie odebrane majątki nie obejmują utraconych korzyści właścicieli.

Prawo w firmie

Prywatny użytek służbowych pojazdów od 2015 r. obciąży podatek zależny od pojemności silnika.

Prawnicy

Rośnie liczba adwokatów i radców, którzy zawieszają swoje uprawnienia. Na listy niewykonujących zawodu wpisują się także ci, którzy właśnie zdali egzamin.

Samorząd

Samo zasiadanie w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej nie jest podstawą do pozbawienia mandatu radnego – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

W przypadku prawa podatkowego sądy często odrzucają zasadę: co nie jest zakazane, jest dozwolone, mimo jej akceptacji przez Trybunał Konstytucyjny
 – zauważa doradca podatkowy Wojciech Serafiński.

Sonda:

Czy 24 lata to odpowiedni wiek na prawo jazdy na motocykle o największej mocy?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common