Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Prawo w firmie » ZUS
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

ZUS

Kiedy żona pomaga mężowi, który jest przedsiębiorcą, a kiedy z nim współpracuje

Jolanta Tymińska-Góralczyk 24-01-2011, ostatnia aktualizacja 24-01-2011 03:40

Małżonek prowadzącego działalność, który tylko incydentalnie wykonuje czynności na rzecz jego firmy, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Inaczej, gdy robi to stale

Osoby współpracujące z prowadzącymi działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym od dnia rozpoczęcia współpracy do dnia jej zakończenia. Tak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 13 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa systemowa).

Art. 8 ust. 11 ustawy systemowej wskazuje wprost, że za osobę współpracującą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności. Ani ten przepis, ani żaden inny nie definiuje jednak pojęcia współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Powoduje to liczne wątpliwości i kontrowersje interpretacyjne prowadzące do sporów między przedsiębiorcami a ZUS. Punktem zapalnym jest to, kiedy wykonywanie określonych czynności przez małżonka przedsiębiorcy w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą powinno być kwalifikowane dla celów ubezpieczeń społecznych jako współ- praca przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a kiedy stanowi jedynie pomoc niestanowiącą podstawy do objęcia ubezpieczeniem społecznym.

Z jednej bowiem strony niezgłoszenie do ubezpieczenia społecznego osoby współpracującej naraża prowadzącego działalność gospodarczą na konsekwencje, w tym karną, przewidzianą w art. 219 kodeksu karnego. Ma jednak wpływ na przyszłą sytuację osoby niezgłoszonej do ubezpieczenia, która nie może liczyć na stosowne świadczenia z tego tytułu w przyszłości.

Najczęściej przy prowadzeniu działalności gospodarczej współpracują małżonkowie, a do rejestru działalności gospodarczej wpisany jest tylko jeden z nich. Przykładowo mąż pomaga żonie prowadzącej sklep, przywożąc zaopatrzenie, żona prowadzi księgowość współmałżonka zajmującego się prowadzeniem prac remontowo-budowlanych, przyjmuje zlecenia od klientów itp. Taka pomoc może mieć charakter incydentalny, ale może też łączyć się ze stałą określoną działalnością.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 23 i 27 nakłada na małżonków obowiązek wzajemnej pomocy i współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Jeśli zatem okazjonalnie pomoc przy prowadzeniu działalności gospodarczej małżonkowi przedsiębiorcy świadczy współmałżonek prowadzący wspólne gospodarstwo domowe, to jego praca powinna być traktowana jako wypełnienie obowiązku pomocy i współdziałania dla dobra rodziny i nie ma charakteru odpłatnego.

W praktyce często trudno zdecydować, czy pomoc świadczona np. przez niepracującą żonę, która zajmuje się wychowywaniem dzieci, albo męża bezrobotnego, który dostarcza towar do sklepu, to już współdziałanie przy prowadzeniu działalności gospodarczej podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu czy jedynie małżeńska pomoc.

Sąd Najwyższy w wyroku z 20 maja 2008 r. (II UK 286/07) stwierdził, że „za współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczej powodującą obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych uznać należy taką pomoc udzieloną przedsiębiorcy przez jego małżonka, która ma charakter stały i bez której stanowiące majątek wspólny małżonków dochody z tej działalności nie osiągałyby takiego pułapu, jaki zapewnia ich współdziałanie przy tym przedsięwzięciu”.

Autorka jest adwokatem

Więcej o składkach ZUS za członków rodziny przedsiębiorcy

Przeczytaj więcej o:  działalność gospodarcza , firma , osoba współpracująca , prawo , przedsiębiorca , ubezpieczenia , zus

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Odmawiając przyjęcia mandatu, kierowca nie uniknie przykrych konsekwencji. System, który liczy punkty, nie daje się oszukać.

Prawo w firmie

Fiskus nie może odmówić przywrócenia terminu, gdy powodem uchybienia była choroba pełnomocnika.

Prawnicy

Uczniowie wybierają spośród siebie mediatorów, którzy pomagają rozwiązywać szkolne spory.

Samorząd

Rada miejska nie może określić częstotliwości wypłacania wynagrodzenia opiekuna dziennego oraz ograniczać czasu sprawowania opieki wyłącznie do dni roboczych – stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Sfera budżetowa

Dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu więcej spraw przeciwko urzędnikom ma szansę trafić na wokandę.

Opinie, analizy

Wydarzenia, które rozegrały się w Jerozolimie wiosną 30r., w dniach 5 i 6 kwietnia, czyli ponad 1984 lata temu mogą być przedmiotem badań i dociekań nie tylko teologów ale także badań prawno-historycznych.
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common