Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Prawo w firmie » ZUS » Zasiłki
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Zasiłki

Ustalamy okresy zasiłkowe

Justyna Zdrojkowska 24-01-2011, ostatnia aktualizacja 24-01-2011 03:40

Odstęp miedzy kolejnymi niedyspozycjami zdrowotnymi spowodowanymi tą samą chorobą nie ma znaczenia, jeśli nie jest dłuższy niż 60 dni. Sumujemy wtedy wszystkie zwolnienia lekarskie

Do jednego okresu zasiłkowego wliczamy wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy. Sumujemy je również, gdy przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej absencji, spowodowanej tą samą chorobą, nie przekroczyła 60 dni.

Tak stanowi art. 9 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa).

Pilnuj limitów

Wynagrodzenie za czas choroby przysługuje za łącznie 33 dni w roku kalendarzowym, a u pracownika, u którego choroba wystąpiła w roku następnym po ukończeniu przez niego 50 roku życia, łącznie do 14 dni.

Tak stanowi art. 92 kodeksu pracy. Okres 33/14 dni ustala się sumując poszczególne okresy niezdolności w trakcie roku kalendarzowego, nawet jeśli występuje między nimi przerwa albo pracownik zmieniał pracę w trakcie roku.

Po wykorzystaniu tego limitu podwładny nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Okres pobierania wynagrodzenia chorobowego doliczamy do okresu zasiłku chorobowego.

To na pracodawcy wypłacającym zasiłek ciąży obowiązek prawidłowego ustalenia okresu zasiłkowego. Obejmuje on łącznie okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego i wynosi:

- 182 dni – podstawowy i

- 270 dni przy gruźlicy lub chorobie przypadającej w okresie ciąży – art. 8 ustawy zasiłkowej.

Długość przerwy

Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej informację o tym, że absencja wywołana jest tą samą chorobą a przerwa między tymi chorobami nie przekracza 60 dni, podaje lekarz, wpisując w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA kod literowy A.

Tak więc jego umieszczenie na kolejnym zwolnieniu lekarskim powoduje, że uwzględniamy go w jednym okresie zasiłkowym z poprzednią niezdolnością do  pracy.

Przerwa między kolejnymi niezdolnościami do pracy z powodu choroby trwająca dłużej niż 60 dni powoduje rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego. I nie ma znaczenia, czy absencja przed i po przerwie spowodowana była tą samą czy inną chorobą.

ZUS w komentarzu nr 38 do ustawy zasiłkowej wyjaśnia, że jeżeli jednak nie mamy pewności, czy w przerwie w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, trwającej ponad 60 dni, podwładny odzyskał zdolność do pracy, musimy zwrócić się o pomoc do lekarza leczącego.

Gdy ten potwierdzi, że między chorobami pracownik nie odzyskał zdolności do pracy, okresy niezdolności przypadające przed i po przerwie zliczamy do jednego okresu zasiłkowego.

Brak kodu A

Jeśli była przerwa między kolejnymi niezdolnościami do pracy, a w następnym zaświadczeniu ZUS ZLA nie widnieje kod A, oznaczać to powinno, że mamy otworzyć nowy okres zasiłkowy. Może się jednak zdarzyć, że mimo tej samej choroby na zaświadczeniu ZUS ZLA nie będzie kodu A, bo np. lekarz zapomni go wpisać.

Pracownik może też iść do innego lekarza niż poprzednio, który nie będzie miał wiedzy o wcześniejszych niezdolnościach do pracy pacjenta. Lekarz może nie być w posiadaniu pierwotnej dokumentacji medycznej. W takiej sytuacji potrzebne będą dodatkowe wyjaśnienia.

Ponieważ może się okazać, że otwierając nowy okres zasiłkowy nadpłacimy zasiłek, który potem trzeba będzie zwrócić ZUS z odsetkami.

Jeżeli więc mamy wątpliwości dotyczące prawidłowości ustalenia okresu zasiłkowego dla pracownika, możemy wystąpić z pisemnym zapytaniem, czy dana niezdolność do pracy jest spowodowana tą samą chorobą co poprzednia, do

- lekarza prowadzącego, jeśli kolejne zwolnienia wystawia ten sam lekarz, lub

- oddziału ZUS, jeśli kolejne zwolnienia były wystawiane przez innych lekarzy (art. 63 ustawy zasiłkowej).

Będzie świadczenie rehabilitacyjne

Jeśli podwładny wyczerpie okres zasiłkowy i będzie nadal niezdolny do pracy, a są szanse na wyzdrowienie, może – zgodnie z art. 18 ustawy zasiłkowej – otrzymać z ZUS świadczenie rehabilitacyjne. Zostanie ono przyznane na czas niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  okres zasiłkowy , pracodawca , pracownik , prawo , przerwa między chorobami , świadczenie rehabilitacyjne , zasiłki , zus

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Rekompensaty za bezprawnie odebrane majątki nie obejmują utraconych korzyści właścicieli.

Prawo w firmie

Prywatny użytek służbowych pojazdów od 2015 r. obciąży podatek zależny od pojemności silnika.

Prawnicy

Rośnie liczba adwokatów i radców, którzy zawieszają swoje uprawnienia. Na listy niewykonujących zawodu wpisują się także ci, którzy właśnie zdali egzamin.

Samorząd

Samo zasiadanie w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej nie jest podstawą do pozbawienia mandatu radnego – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

W przypadku prawa podatkowego sądy często odrzucają zasadę: co nie jest zakazane, jest dozwolone, mimo jej akceptacji przez Trybunał Konstytucyjny
 – zauważa doradca podatkowy Wojciech Serafiński.

Sonda:

Czy 24 lata to odpowiedni wiek na prawo jazdy na motocykle o największej mocy?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common