Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Lekarze i pielęgniarki

Lekarz nie płaci VAT, ale też go nie odliczy

PW 10-09-2010, ostatnia aktualizacja 10-09-2010 03:30
źródło: Fotorzepa
autor: Dominik Pisarek

Usługi zdrowotne są zwolnione z podatku. Jest to zgodne z przepisami wspólnotowymi

Usługi zdrowotne są zwolnione z podatku. Jest to zgodne z przepisami wspólnotowymi

Unijna dyrektywa nie pozwala na opodatkowanie tych usług zerową stawką VAT, co pozwoliłoby odliczyć podatek zapłacony przy zakupach.

Tak wynika z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską nr 16 915.

Zwrócono w niej uwagę na konsekwencje zwolnienia dla placówek medycznych, które wprawdzie nie doliczają VAT do należności za swoje usługi, ale też nie mogą go odliczyć. Powoduje to, że ponoszą dodatkowe koszty przy inwestycjach, np. zakupie sprzętu medycznego. Zdaniem posła Krzysztofa Lipca jest to hamulcem rozwoju sektora ochrony zdrowia. Powołuje się na stanowisko Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej, która postuluje odstąpienie od zwolnienia i wprowadzenie na usługi zdrowotne zerowej stawki VAT.

Nic z tego. Zdaniem ministra finansów na takie rozwiązanie nie pozwalają regulacje unijne. Nakazują one stosowanie zwolnienia na usługi zdrowotne.

- Rzeczywiście, z art. 132 dyrektywy 2006/112/WE wynika, że zwolnione z podatku są m.in. opieka szpitalna i medyczna - wyjaśnia dr Adam Bartosiewicz, współautor komentarza do ustawy o VAT.

- Nie ma znaczenia, czy usługi wykonuje podmiot prywatny czy też publiczny. U nas zakres zwolnienia jest trochę inaczej sformułowany, gdybyśmy jednak w ogóle z niego zrezygnowali, naruszylibyśmy przepisy unijne.

Przypomnijmy, że zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o VAT zwolnione z podatku są usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, sklasyfikowane wyłącznie pod poz. 85 PKWiU, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Z kolei w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, wprowadzającym stawkę 7 proc., wymienione są usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej sklasyfikowane pod poz. 85 PKWiU, ale wyłącznie nieobjęte zwolnieniem wynikającym z załącznika nr 4.

Jak podkreśla minister finansów, to rozwiązane jest zgodne z przepisami wspólnotowymi, nie można więc objąć usług zdrowotnych 0-proc. stawką VAT.

- Podatnicy świadczący usługi medyczne faktycznie mogą na tym stracić - mówi Adam Bartosiewicz. - Były już podejmowane próby ominięcia tych ograniczeń, ale Europejski Trybunał Sprawiedliwości sprzeciwił się tym praktykom (np. w wyroku C419/02 BUPA Hospitals).

Komentuje Marcin Sobieszek, doradca podatkowy w kancelarii Roedl & Partner

Podstawowy wniosek z wyroku bydgoskiego WSA jest taki: stary sprzęt lepiej wprowadzić do firmy jako środek trwały niż wyposażenie. Wtedy wprawdzie rozliczamy go dłużej (np. samochód osobowy z reguły przez pięć lat), ale mamy dużo większe szanse na odliczenie pełnej kwoty z faktury zakupu. Z uzasadnienia wyroku można wywnioskować, że gdyby podatnik zaliczył auto do środków trwałych, mógłby zamortyzować je według ceny nabycia. Potwierdzają to organy podatkowe w interpretacjach. Można wprawdzie mieć wątpliwości, czy takie podejście jest słuszne ekonomicznie, ale żaden przepis nie mówi, że podatnik musi wycenić stary sprzęt zakwalifikowany jako środek trwały według wartości rynkowej, jeśli zna jego cenę nabycia.

Przeczytaj więcej o:  Lekarz , stawka , usługi zdrowotne , vat , zwolnienie

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Odmawiając przyjęcia mandatu, kierowca nie uniknie przykrych konsekwencji. System, który liczy punkty, nie daje się oszukać.

Prawo w firmie

Fiskus nie może odmówić przywrócenia terminu, gdy powodem uchybienia była choroba pełnomocnika.

Prawnicy

Uczniowie wybierają spośród siebie mediatorów, którzy pomagają rozwiązywać szkolne spory.

Samorząd

Rada miejska nie może określić częstotliwości wypłacania wynagrodzenia opiekuna dziennego oraz ograniczać czasu sprawowania opieki wyłącznie do dni roboczych – stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Sfera budżetowa

Dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu więcej spraw przeciwko urzędnikom ma szansę trafić na wokandę.

Opinie, analizy

Wydarzenia, które rozegrały się w Jerozolimie wiosną 30r., w dniach 5 i 6 kwietnia, czyli ponad 1984 lata temu mogą być przedmiotem badań i dociekań nie tylko teologów ale także badań prawno-historycznych.
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common