Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Prawnicy
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Prawnicy

Czy to już koniec rozliczeń godzinowych

Ireneusz Walencik 17-08-2010, ostatnia aktualizacja 17-08-2010 04:05
źródło: www.sxc.hu

Klienci kancelarii częściej i mocniej trzymają się za kieszeń

Blisko 95 proc. spośród prawie 800 szefów amerykańskich kancelarii ankietowanych ostatnio przez wyspecjalizowaną w konsultingu prawniczym firmę Altman Weil przyznało, że oferują klientom inne sposoby rozliczeń niż stawki za godzinę. W grę wchodzą takie rodzaje wynagrodzeń, jak: ryczałt, np. miesięczny; określenie górnej granicy ceny usługi, której się nie przekroczy, nawet jeśli wyniknęłoby to z bilansu przepracowanych godzin; opłata stała za zlecenie; premia za sukces (np. wygranie procesu).

Na stosowanie tych alternatywnych metod wynagradzania naciskają przedsiębiorcy, którzy chcą mieć pod kontrolą koszty obsługi prawnej ze względu na restrykcyjne budżety na nią przeznaczone.

Amerykański wynalazek

Czy te zmiany docierają już zza oceanu do Polski? To stamtąd właśnie przyszły przecież do nas trzycyfrowe stawki za godzinę, a w ślad za nimi informacje o gigantycznych zarobkach amerykańskich prawników.

Na świecie coraz częściej się mówi o „śmierci godzinowego rozliczania” – potwierdza Michał Kocur z kancelarii Woźniak Kocur. – Billing godzinowy wszedł na polski rynek wraz z międzynarodowymi kancelariami. To one oraz duże i niektóre średnie krajowe stosują ten sposób rozliczania.

Klienci wybierają

Robert Gawałkiewicz, partner w firmie Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, potwierdza, że w jego kancelarii nadal przeważają rozliczenia według stawek godzinowych, które najlepiej pasują do niestandardowych spraw, jakimi zajmują się najczęściej jej prawnicy. Dodaje jednak, że widać oczekiwanie klientów, by koszty obsługi prawnej miały określone z góry, przewidywalne granice, a przynajmniej, by je szacować. – Presja na ograniczanie kosztów wynika z coraz bardziej konkurencyjnego rynku usług prawnych w Polsce i z kryzysu gospodarczego. Jednakże doradztwo na najwyższym poziomie ma swoją cenę – mówi Robert Gawałkiewicz.

Według Matusza Rodzynkiewicza z krakowskiej kancelarii Oleś & Rodzynkiewicz to konkurencja rodzimych firm prawniczych, które zapewniają wysoki poziom obsługi za niższe wynagrodzenie ryczałtowe, sprawiła, że i duże kancelarie międzynarodowe zostały zmuszone do oferowania ryczałtów.

Grzegorz Namiotkiewicz, szef kancelarii Clifford Chance, deklaruje, że strategią jego firmy jest elastyczne podejście do wymagań klienta. – Proponujemy mu zazwyczaj kilka wariantów wyceny naszej pracy – mówi. Wierzy, że billing godzinowy nie odejdzie szybko do przeszłości. – Nie wymyślono do tej pory lepszego sposobu określania kosztów kancelarii prawniczej – wyjaśnia.

Zdaniem Michała Kocura, choć stawki godzinowe nie przeszły jeszcze do historii, to klienci naciskają na kontrolę kosztów obsługi prawnej, a w konsekwencji na stosowanie innych metod rozliczania pracy.

– Najczęstszym sposobem jest stosowanie kwot maksymalnych za zlecenie. Coraz modniejsze stają się też umowy o wynagrodzenie zależne od wartości, jaką prawnicy wnoszą do projektu biznesowego – tłumaczy.

– Billing godzinowy nie przeszedł jeszcze do lamusa, choć od dłuższego czasu klienci wymagają albo stałych cen, albo określenia górnej granicy stawek za usługę. Stosuje się też szacowanie kosztów usługi – ocenia Tomasz Gizbert Studnicki z kancelarii Studnicki Płeszka Ćwiąkalski Górski w Krakowie.

– Sam często składam ofertę wariantową: tyle w ryczałcie lub tyle za godzinę pracy – twierdzi Rafał Kolano, prowadzący kancelarię radcowską w Katowicach.

Komentuje Marcin Wystrychowski - doradca dla sektora usług profesjonalnych

Wynagradzanie prawników według wartości, jaką ich praca ma dla klienta, staje się coraz popularniejsze, choć wymaga zmiany myślenia o kosztach w kancelarii (opartych na godzinach mnożonych przez stawki). Zasadnicze jest bowiem wsparcie klienta w rozwoju jego biznesu, a prawnicy chcą być takimi doradcami, budującymi relacje oparte na zaufaniu i partnerstwie.Przykładowo, roczny ryczałt za obsługę wszystkich sporów sprawia, że prawnicy zaczynają mieć korzyść w tym, aby tych sporów było jak najmniej i aby były szybko rozwiązywane. Kancelaria przestaje liczyć na stawki godzinowe związane z długimi procesami, a zaczyna zarządzać ryzykiem prawnym klienta, tworzyć właściwe wzorce umów i szkolić personel. W rezultacie korzystają na tym obie strony.

Poprzednia
1 2
Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Status rad rodziców od lat jest niejasny. W efekcie część z nich ma dziś problemy z urzędem skarbowym.

Prawo w firmie

Ustawa o VAT milczy na temat zawartych przed 1 kwietnia umów leasingu aut. Wydaje się więc, że podatnicy mogą ujmować podatek z faktur od leasingodawcy według znowelizowanych zasad, nawet jeśli wykorzystali wcześniejszą pulę.

Prawnicy

Krajowa Rada Sądownictwa powołała już zespół, który zbada sprawę zachowania prezesa wobec sędziego.

Samorząd

Gminy zapłacą nie tylko za dostosowanie planów miejscowych do nowych map powodziowych, ale także odszkodowania dla właścicieli gruntów.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

Wielu sądom powszechnym, zwłaszcza niższych instancji, 
brakuje funkcjonalnego spojrzenia na prawo.
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane

Sonda:

Czy atrapy fotoradarów poprawią bezpieczeństwo na naszych drogach?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common