Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Podatek od spadków i darowizn

Jak rozliczyć się z fiskusem ze spadku

Izabela Lewandowska 15-05-2010, ostatnia aktualizacja 15-05-2010 03:44
źródło: www.sxc.hu

Całkowite zwolnienie z podatku spadkowego przysługuje tylko najbliższym. Inni spadkobiercy muszą co do zasady rozliczyć się z fiskusem, składając zeznanie podatkowe

W marcu 2010 r. sąd wydał postanowienie stwierdzające nabycie przez czytelniczkę spadku po bezdzietnej siostrze jej nieżyjącej mamy. Czytelniczka pyta, czy ją również obowiązuje sześciomiesięczny termin zgłoszenia do urzędu skarbowego tego faktu, a także na jakim druku do jakiego urzędu ma je skierować – swego czy spadkodawczyni.

Wspomniany w pytaniu sześciomiesięczny termin do zawiadomienia urzędu skarbowego o nabyciu spadku dotyczy tylko tych spadkobierców, których obejmuje obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Zawiadomienie urzędu w tym terminie (na formularzu SD-Z2 „Zgłoszenie o nabyciu rzeczy i praw majątkowych”) jest warunkiem skorzystania z tego zwolnienia. Dotyczy ono jednak tylko: małżonka; dzieci, wnuków, prawnuków (tzw. zstępnych); rodziców, dziadków, pradziadków (tzw. wstępnych); rodzeństwa (także przyrodniego); pasierba, pasierbicy; ojczyma, macochy.

Inni krewni czy powinowaci do tego kręgu nie należą. Dlatego czytelniczka jako spadkobierczyni siostry swojej mamy musi złożyć nie zawiadomienie, ale zeznanie podatkowe po to, żeby się rozliczyć z podatku spadkowego należnego fiskusowi od schedy po cioci. Zeznanie nie będzie potrzebne, jeśli wartość spadku przypadającego na nią nie przekracza 7276 zł.

Spadkobierca ma na złożenie zeznania jeden miesiąc. Termin ten liczy się dla niego od daty uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub daty sporządzenia przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia (postanowienie sądu staje się prawomocne – chyba że ktoś wniesie od niego apelację – po upływie trzech tygodni od doręczenia go spadkobiercy występującemu w sprawie bez adwokata czy radcy prawnego albo od ogłoszenia postanowienia, jeśli spadkobierca był obecny przy ogłoszeniu). Zresztą tak samo liczy się początek terminu zawiadomienia dla najbliższych warunkującego całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn.

Urząd skarbowy dowiaduje się oficjalnie o spadku, ponieważ sądy mają obowiązek przesyłania do organów skarbowych m.in. postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku i postanowień zmieniających je.

Zeznanie składa się na oficjalnym formularzu SD-3 i SD-3/A (załącznik). Należy dołączyć do niego przede wszystkim postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku i dokumenty potwierdzające posiadanie przez spadkodawcę dóbr wymienionych w zeznaniu. Może to być zwłaszcza: wypis z księgi wieczystej, umowa sprzedaży, zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej.

W praktyce urzędem, w którym składa się zeznanie (także zawiadomienie o nabyciu spadku uwalniające od podatku od spadków i darowizn) jest urząd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeśli jednak pozostawione przez spadkodawcę nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze prawo do lokalu i wkład mieszkaniowy w spółdzielni są położone poza zasięgiem terytorialnym tego urzędu, lecz w zasięgu innego, ale tylko jednego urzędu skarbowego, zeznanie trzeba skierować do tego urzędu. Ten ostatni urząd będzie też właściwy, gdy oprócz nieruchomości i wskazanych dóbr w jego zasięgu terytorialnym znajdują się inne dobra majątkowe i ruchomości spadkodawcy.

Trzeba pamiętać o zwolnieniach podatkowych, z których mogą korzystać także osoby nienależące do wskazanego kręgu najbliższych. W praktyce najważniejsza jest ulga dla osób dziedziczących mieszkania i domy, które nie mają innego lokum, ale oświadczają, że będą mieszkać w spadkowym mieszkaniu albo domu przez pięć lat.

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Nie będzie rażącą niewdzięcznością ze strony synowej obdarowanej przez teściów związek z mężem ich córki.

Prawo w firmie

Fiskus nie może odmówić przywrócenia terminu, gdy powodem uchybienia była choroba pełnomocnika.

Prawnicy

Uczniowie wybierają spośród siebie mediatorów, którzy pomagają rozwiązywać szkolne spory.

Samorząd

Rada miejska nie może określić częstotliwości wypłacania wynagrodzenia opiekuna dziennego oraz ograniczać czasu sprawowania opieki wyłącznie do dni roboczych – stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Sfera budżetowa

Dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu więcej spraw przeciwko urzędnikom ma szansę trafić na wokandę.

Opinie, analizy

Wydarzenia, które rozegrały się w Jerozolimie wiosną 30r., w dniach 5 i 6 kwietnia, czyli ponad 1984 lata temu mogą być przedmiotem badań i dociekań nie tylko teologów ale także badań prawno-historycznych.
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common