Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Narzędzia » Poradniki » Rodzina
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Rodzina

Konkubina bezpodstawnie wzbogacona

Izabela Lewandowska 19-01-2010, ostatnia aktualizacja 19-01-2010 06:34

Jeśli nie było umowy między konkubentami, która normowałaby kwestie majątkowe między nimi, to podstawą prawną rozliczenia nakładów jednego na majątek drugiego są przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu

Potwierdzał to wielokrotnie Sąd Najwyższy, ostatnio w wyroku z 7 maja 2009 r. (sygn. IV CSK 27/09).

Przepisy o zwrocie bezpodstawnego wzbogacenia mają zastosowanie do rozliczeń, zawsze gdy nie ma innej, konkretnej podstawy do uwzględnienia danego roszczenia. Wtedy staje się nią art. 405 kodeksu cywilnego ustanawiający generalną zasadę, że ten, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania tej korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Przyczyny uzyskania takiej korzyści mogą być różne, łącznie z pomyłką i właśnie konkubinatem.

Sąd ustali procentowe udziały obojga w powstaniu rozliczanego majątku

Sąd nie może przyjąć, jak w małżeństwie, że udziały w nabytym przez jednego z partnerów mieszkaniu są równe – chyba że tak zgodnie twierdzą oboje partnerzy. Musi ustalić ich wysokość kwotowo albo procentowo. To zaś może być w praktyce bardzo trudne. Ciężar wykazania ich wysokości obciąża domagającego się zwrotu. Zwłaszcza gdy są to nakłady na budowę, remont itp., konieczne może się okazać powołanie biegłego. Istotne jest również to, że wartość nakładów ustala się z według ceny i stanu z dnia orzekania, a nie ich ponoszenia. Jeśli więc np. samochód został kupiony konkubinie przez jej życiowego partnera w 2004 r. za 70 tys. zł, dziś wart jest 20 tys. zł, to może domagać się od niej zwrotu tylko tej kwoty.

Jeśli jednak np. konkubent w latach 90. poniósł 80 proc. nakładów na budowę domu konkubiny, a dom jest dziś wart np. 600 tys. zł, to sąd nie będzie ustalał wysokości poszczególnych ponoszonych wówczas wydatków, lecz uzna, że należy mu się spłata w wysokości 480 tys. zł. Odsetki za zwłokę w zapłacie zasądzonej kwoty liczy się w takich wypadkach od daty, w której zapadł wyrok. Jeśli np. konkubent, który poniósł 80 proc. wydatków na budowę domu konkubiny, mieszka w nim po jej śmierci, ma prawo mieszkać w nim nadal do chwili, gdy jej spadkobiercy spłacą nakłady poniesione przez niego na jej, a w wyniku dziedziczenia – na ich majątek.

Obowiązek wydania korzyści wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją, powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu. Nie wchodzi więc w rachubę domaganie się zwrotu pieniędzy wydanych na samochód dla konkubiny, który ona po pewnym czasie sprzedała, a pieniądze wydała na swoje potrzeby czy np. darowała córce.

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Rekompensaty za bezprawnie odebrane majątki nie obejmują utraconych korzyści właścicieli.

Prawo w firmie

Prywatny użytek służbowych pojazdów od 2015 r. obciąży podatek zależny od pojemności silnika.

Prawnicy

Rośnie liczba adwokatów i radców, którzy zawieszają swoje uprawnienia. Na listy niewykonujących zawodu wpisują się także ci, którzy właśnie zdali egzamin.

Samorząd

Samo zasiadanie w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej nie jest podstawą do pozbawienia mandatu radnego – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

W przypadku prawa podatkowego sądy często odrzucają zasadę: co nie jest zakazane, jest dozwolone, mimo jej akceptacji przez Trybunał Konstytucyjny
 – zauważa doradca podatkowy Wojciech Serafiński.

Sonda:

Czy 24 lata to odpowiedni wiek na prawo jazdy na motocykle o największej mocy?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common