Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Samorząd » Zadania » Pomoc społeczna
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Pomoc społeczna

Za niepłacenie alimentów nie zabiorą prawa jazdy

Magdalena Januszewska 14-01-2010, ostatnia aktualizacja 14-01-2010 06:40
źródło: Fotorzepa

Gminy nie wystąpią już do starosty o zatrzymanie prawa jazdy. Skierują jedynie wniosek do prokuratora o ściganie przestępstwa niealimentacji

Tak wynika z senackiego projektu zmian w ustawie z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów(DzU z 2009 r. nr 1, poz. 7 ze zm.). Zaproponowane w nim regulacje oznaczają w praktyce likwidację instytucji zatrzymywania prawa jazdy niesolidnym dłużnikom alimentacyjnym.

Po wyroku

Wspomniany projekt to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 września 2009 r. (sygn. P 46/07). TK uznał w nim, że art. 5 ustawy z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (DzU nr 86, poz. 732 ze zm.) jest niezgodny z art. 2 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. Zatrzymanie prawa jazdy miało, zdaniem Trybunału, służyć skuteczności egzekwowania alimentów, a takiego celu nie da się osiągnąć, gdy aktywność zawodowa – aktualna bądź potencjalna – zależy od jego posiadania.

TK zwrócił też uwagę, że zakwestionowane przepisy nie spełniają wymogu sprawiedliwej procedury – bo od wniosku gminy nie można się odwołać, a kontrola sądowoadministracyjna decyzji starosty nie obejmuje jej merytorycznej zasadności.

Ustawa o zaliczce alimentacyjnej już nie obowiązuje. Podobne przepisy znajdują się jednak w jej następczyni, czyli ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. W opinii wnioskodawców ustawie tej można postawić takie same zarzuty jak jej poprzedniczce.

Na razie jednak gminy nadal mają podstawę prawną, aby występować o odebranie prawa jazdy niesolidnemu dłużnikowi, a starosta – aby je zatrzymać.

– Będziemy zgłaszać wnioski o zatrzymanie prawa jazdy tak długo, jak długo przepisy te będą obowiązywać. Szkoda, że planuje się odejście od tej instytucji, bo była ona skutecznym straszakiem na dłużników alimentacyjnych. Groźba zatrzymania prawa jazdy sprawiała, że zaczynali z nami współpracować, a często także wysupływali pieniądze na pokrycie swoich zobowiązań – twierdzi Joanna Błachowska-Kurbiel, dyrektor Szczecińskiego Centrum Świadczeń.

Starostowie nadal wydają decyzje odbierające prawa jazdy. – Od czasu wyroku TK zatrzymaliśmy ich około 20. Dwóch dłużników się odwołało. W jednej ze spraw naszą decyzję uchyliło samorządowe kolegium odwoławcze, twierdząc, że przez analogię do zakwestionowanych przez TK przepisów o zaliczce alimentacyjnej nie powinno się stosować przepisów z ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Po wyroku TK część gmin przestała występować o zatrzymanie prawa jazdy. Inicjatywa ustawodawcza w tym zakresie jest pożądana, bo usunie zaistniały nieporządek prawny. Oby interwencja ta nastąpiła jak najszybciej – mówi Krzysztof Kisielewski, dyrektor Wydziału Ewidencji i Rejestracji w Toruniu.

Po nowelizacji

Gmina dłużnika, podejmując ostateczne działania wobec niełożącego na swe dziecko rodzica, będzie po nowelizacji składać jedynie wniosek o ściganie za przestępstwo niealimentacji z art. 209 § 1 kodeksu karnego. Polega ono na uporczywym uchylaniu się od wykonania obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej i przez to narażanie jej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Projekt nie zawiera przepisów przejściowych. Jeśli wejdzie w życie, to sprawy w toku będą umarzane na podstawie art. 105 kodeksu postępowania administracyjnego. W odniesieniu do zakończonych urzędy będą mogły uchylić decyzję ostateczną na podstawie art. 154 k.p.a.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.januszewska@rp.pl

Co przewiduje ustawa

Jeśli dłużnik nie płaci na dziecko, gmina musi wszcząć wobec niego postępowanie: z urzędu – jeżeli wypłacane są świadczenia alimentacyjne, lub na wniosek wierzyciela – jeśli nie są one wypłacane.

Musi też zmobilizować go do podjęcia pracy, przeprowadzić wywiad alimentacyjny, pobrać oświadczenie majątkowe.

Gdy dłużnik nie poddaje się tym działaniom, gmina występuje z wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy i składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niealimentacji z art. 209 kodeksu karnego. Starosta zaś prawo jazdy zatrzymuje.

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Status rad rodziców od lat jest niejasny. W efekcie część z nich ma dziś problemy z urzędem skarbowym.

Prawo w firmie

Ustawa o VAT milczy na temat zawartych przed 1 kwietnia umów leasingu aut. Wydaje się więc, że podatnicy mogą ujmować podatek z faktur od leasingodawcy według znowelizowanych zasad, nawet jeśli wykorzystali wcześniejszą pulę.

Prawnicy

Krajowa Rada Sądownictwa powołała już zespół, który zbada sprawę zachowania prezesa wobec sędziego.

Samorząd

Gminy zapłacą nie tylko za dostosowanie planów miejscowych do nowych map powodziowych, ale także odszkodowania dla właścicieli gruntów.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

Wielu sądom powszechnym, zwłaszcza niższych instancji, 
brakuje funkcjonalnego spojrzenia na prawo.
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane

Sonda:

Czy atrapy fotoradarów poprawią bezpieczeństwo na naszych drogach?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common