Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Emerytury i renty

Kto dorabiał, ten przeliczy emeryturę

Magdalena Januszewska 04-01-2010, ostatnia aktualizacja 04-01-2010 07:06

Masz emeryturę ustaloną według nowych zasad?. Pracowałeś w 2009 roku?. Możesz w styczniu wystąpić o jej przeliczenie

W 2009 r. zaczęły się wypłaty emerytur liczonych według nowych reguł – zasadniczo dla urodzonych w 1949 r. Do końca listopada otrzymało je 66,7 tys. osób. Liczone w całości po nowemu otrzymały głównie panie przechodzące na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60. roku życia. Mogły otrzymać również emeryturę mieszaną (liczoną wedle starych i nowych zasad) – jeśli nie były członkami OFE lub z niego zrezygnowały.

Mieszaną emeryturę dostali też przechodzący na wcześniejsze świadczenie na podstawie art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o tych, którzy przed 1 stycznia 1999 r. zgromadzili staż uprawniający do otrzymania wcześniejszej emerytury (np. ze względu na pracę w szczególnych warunkach lub charakterze), ale wymagany wiek (zazwyczaj 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) osiągają w latach 2009 – 2013. Według nowych zasad liczone są też pomostówki (1,8 tys. osób). Nowe i mieszane emerytury dostała też część przechodzących na emerytury z urzędu, czyli po rencie (w sumie 15,5 tys.).

Nowe składki na koncie

Osoby te po uzyskaniu emerytury mogły pracować. I wiele osób to robiło, więc na ich konta wpływały nowe składki emerytalne. W związku z tym mogą teraz wystąpić o ponowne ustalenie swoich świadczeń.

– Reguły przeliczania nowych emerytur (osób urodzonych po 1948 r.) są inne – zauważa dr Kamil Antonów z Uniwersytetu w Opolu. Z art. 108 ustawy o emeryturach i rentach z FUS wynika, że jeśli emeryt podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, wysokość świadczenia ustala się ponownie.

Wniosek w tej sprawie można złożyć nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowego. Jeśli więc emeryt pracował w 2009 r. i kontynuuje zatrudnienie, to w związku z tym, że ten rok kalendarzowy się skończył, może teraz wystąpić o przeliczenie.

Ci, którzy mają emerytury ustalone na starych zasadach, o przeliczenie mogą występować po kwartale pracy.

Reguły obliczania

Według nowych zasad emerytalnych znaczenie ma to, ile składek zgromadziła dana osoba od przejścia na emeryturę do złożenia wniosku o przeliczenie. Te zewidencjonowane i zwaloryzowane składki zostaną podzielone przez średnie dalsze trwanie życia ustalone dla ubezpieczonego w dniu złożenia wniosku o przeliczenie. Dalsze trwanie życia wyrażone jest w miesiącach i wynika z tabel ogłaszanych w marcu przez GUS.

Jeśli zatem nową emeryturę dostała kobieta w wieku 60 lat, to wzrost świadczenia zostanie obliczony przy uwzględnieniu jej aktualnego wieku, np. 60 lat i 10 miesięcy. Tak obliczona kwota zwiększy wypłacaną dotychczas emeryturę (z I filara). Zyskać można więc kilka, a nawet kilkadziesiąt złotych. W ten sam sposób przeliczane są emerytury mieszane.

Opinia

Przemysław Przybylski rzecznik ZUS

Kobiety, które zgromadziły wystarczająco dużo środków w OFE (obecnie jest to 3462 zł), otrzymują z nich okresową emeryturę kapitałową. Wypłaca ją ZUS, a środki na ten cel przekazuje OFE. Gdy dorabiająca emerytka złoży wniosek o przeliczenie emerytury z I filara – a może to zrobić najwcześniej rok po przyznaniu świadczenia lub gdy ubezpieczenie ustanie, to oznacza to automatycznie złożenie wniosku o przeliczenie części z II filara (i odwrotnie). Zasady przeliczania części emerytury z II filara określa art. 25 ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych. Otrzymujemy z OFE informację o tym, ile środków jest aktualnie na koncie emerytki i tę kwotę dzielimy przez średnie dalsze trwanie jej życia z chwili złożenia wniosku o przeliczenie. W ten sposób od nowa ustalana jest wysokość wypłaty emerytury z II filara. Emerytka dostanie jednak okresową emeryturę kapitałową w dotychczasowej wysokości, gdyby się okazało, że kwota wynikająca z przeliczenia jest od niej niższa.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.januszewska@rp.pl

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

W reklamie internetowej mopa obrotowego Whirly Mop spółka prezentowała dane, które nie miały potwierdzenia w testach produktu.

Prawo w firmie

W reklamie internetowej mopa obrotowego Whirly Mop spółka prezentowała dane, które nie miały potwierdzenia w testach produktu.

Prawnicy

W Warszawie przybędzie około 750 radców prawnych. Egzamin zaliczyło tylko 
64,1 proc. zdających.

Samorząd

Zakręcone ogrzewanie i ciepła woda nie dają prawa 
do dodatku mieszkaniowego 
z ryczałtem na zakup opału.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

W przypadku prawa podatkowego sądy często odrzucają zasadę: co nie jest zakazane, jest dozwolone, mimo jej akceptacji przez Trybunał Konstytucyjny
 – zauważa doradca podatkowy Wojciech Serafiński.

Sonda:

Czy 24 lata to odpowiedni wiek na prawo jazdy na motocykle o największej mocy?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common