Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » PRAWO » Samorząd » Praca w samorządzie
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Praca w samorządzie

Jak liczyć dodatek stażowy dla urzędnika

Michał Cyrankiewicz 29-06-2009, ostatnia aktualizacja 29-06-2009 05:34
źródło: Fotorzepa
autor: Kuba Kamiński

Wynagrodzenie zatrudnionego w urzędzie gminy emeryta ustala się zgodnie z ustawą, rozporządzeniem i regulaminem. W szczególności w jego skład wchodzi dodatek stażowy w najwyższej, 20-proc., wysokości

Pracownikowi samorządowemu, oprócz wynagrodzenia stosownego do zajmowanego stanowiska i posiadanych kwalifikacji zawodowych, przysługują również inne świadczenia. Wymienić wśród nich można dodatek za wieloletnią pracę, nagrodę jubileuszową, jednorazową odprawę wypłacaną w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne. Pracownikowi samorządowemu mogą być ponadto przyznane dodatki: specjalny i funkcyjny. Dodatkowo pracownikom zatrudnionym na podstawie powołania oraz umowy o pracę mogą być przyznane nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.

Zasady wypłacania wynagrodzeń, nagród i pozostałych świadczeń określają przepisy ustawy z 21 listopada 2008 r. (art. 36 – 40), rozporządzenia z 18 marca 2008 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych oraz wydane przez pracodawców regulaminy.

Razem z wynagrodzeniem

Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po pięciu latach pracy w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1 proc. za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Jest on wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia, począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył do niego prawo lub prawo do wyższej stawki dodatku. Dodatek ten należy jednak wypłacić za dany miesiąc, jeżeli pracownik nabył do niego prawo pierwszego dnia miesiąca.

Dodatek ten przysługuje za dni, za które pracownik samorządowy otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do jej wykonywania wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

Ustawa o pracownikach samorządowych stanowi, że dodatek za wieloletnią pracę wypłacany jest jako procent miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Przy jego wypłacie bierze się pod uwagę jedynie gołą pensję pracownika, bez uwzględniania wypłacanych mu co miesiąc innych składników wynagrodzenia.

Za jakie okresy

Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Należy zatem do niego doliczyć np. urlop wychowawczy. Nie wliczymy natomiast do niego pracy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych (np. zlecenia czy o dzieło) ani też okresów prowadzenia działalności gospodarczej. Nie są to bowiem okresy, od których zależą uprawnienia pracownicze.

Trzeba zaznaczyć, że okresów prowadzenia działalności gospodarczej nie wlicza się, mimo że zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych wykonywanie przez co najmniej trzy lata działalności gospodarczej o charakterze zgodnym z wymaganym na danym stanowisku zastępuje wymagany staż pracy konieczny do zatrudnienia na kierowniczym stanowisku urzędniczym.

Przykład

Kacper G. prowadzi od dziesięciu lat jedno-osobową działalność gospodarczą. Ostatnie cztery lata pracował na tzw. samozatrudnieniu. Postanowił zmienić zawód i zostać gminnym urzędnikiem. Wystartował w konkursie i zdobył stanowisko kierownicze. Dodatek stażowy otrzyma dopiero po pięciu latach pracy w urzędzie, ponieważ prowadzenie działalności gospodarczej nie wlicza się do okresów, od których zależą uprawnienia pracownicze. Podobnie będzie z nagrodą jubileuszową. Kacper G. otrzyma pierwszą po 20 latach pracy w urzędzie.

Podstawowe i dodatkowe

Przepisy rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych określają, jakie okresy zalicza się do uprawniających do wypłaty dodatku. Generalnie zastosowanie mają tutaj dwie zasady. Pierwsza głosi, że jeżeli praca w urzędzie jest dodatkowym zatrudnieniem, to do okresów uprawniających do tego dodatku nie wlicza się okresu zatrudnienia podstawowego. Druga głosi natomiast, że pracownikowi, który wykonuje pracę np. w urzędzie gminy w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego w celu wykonywania tej pracy, do okresu dodatkowego zatrudnienia wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia podstawowego oraz okres pracy u pracodawcy, który urlopu udzielił, do dnia rozpoczęcia tego urlopu.

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Rekompensaty za bezprawnie odebrane majątki nie obejmują utraconych korzyści właścicieli.

Prawo w firmie

Prywatny użytek służbowych pojazdów od 2015 r. obciąży podatek zależny od pojemności silnika.

Prawnicy

Rośnie liczba adwokatów i radców, którzy zawieszają swoje uprawnienia. Na listy niewykonujących zawodu wpisują się także ci, którzy właśnie zdali egzamin.

Samorząd

Samo zasiadanie w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej nie jest podstawą do pozbawienia mandatu radnego – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

W przypadku prawa podatkowego sądy często odrzucają zasadę: co nie jest zakazane, jest dozwolone, mimo jej akceptacji przez Trybunał Konstytucyjny
 – zauważa doradca podatkowy Wojciech Serafiński.

Sonda:

Czy 24 lata to odpowiedni wiek na prawo jazdy na motocykle o największej mocy?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common