Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Roczne rozliczenie PIT

Jak złożyć PIT-37 przez Internet

Monika Pogroszewska 08-04-2009, ostatnia aktualizacja 08-04-2009 07:16
źródło: Fotorzepa
autor: Michał Walczak
Nowa forma rozliczenia będzie w pełni bezpieczna. Zamiast kwalifikowanego podpisu elektronicznego wprowadzono nowy sposób weryfikacji, oparty na danych podatnika.
Nowa forma rozliczenia będzie w pełni bezpieczna. Zamiast kwalifikowanego podpisu elektronicznego wprowadzono nowy sposób weryfikacji, oparty na danych podatnika.
źródło: Rzeczpospolita

Jeszcze w tym tygodniu wszyscy zainteresowani będą mogli tak rozliczyć dochody z pracy nawet bez bezpiecznego podpisu elektronicznego. Dotyczyć to będzie PIT-37 i załączników do tego druku. Zabezpieczeniem operacji będą dane podatnika

Taką możliwość daje podatnikom najnowsza nowelizacja ordynacji podatkowej podpisana już przez prezydenta. System ma być uruchomiony zaraz po publikacji ustawy i rozporządzeń wykonawczych. Dzięki nowym przepisom zainteresowani nie muszą posiadać tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Co prawda już od roku można rozliczać się online, ale chętnych nie było zbyt wielu. Zestaw do generowania bezpiecznego podpisu kosztuje bowiem 300 – 400 zł, a do tego co roku trzeba ponosić opłaty związane z jego używaniem – ok. 100 zł. Przy składaniu tylko jednego zeznania rocznie było to więc nieopłacalne. Co więcej, zanim ktoś przesłał swój PIT przez Internet, musiał najpierw złożyć do urzędu skarbowego zawiadomienie w formie papierowej i poczekać na potwierdzenie.

Dane zamiast e-podpisu

Teraz jako zabezpieczenie całej operacji służyć będą tzw. dane autoryzacyjne podatnika, w tym NIP i PESEL oraz... kwota przychodu z ubiegłorocznego zeznania. Ponadto nie trzeba już będzie składać do urzędu żadnych papierowych dokumentów. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to tylko zmiana techniczna, nie podatkowa. Inna będzie jedynie forma komunikacji z urzędem.

W uproszczony sposób złożyć będzie można PIT-37 oraz załączniki do tego formularza: PIT/O (ulga na dzieci, odliczenie darowizn), PIT/D (odliczenie wydatków mieszkaniowych) oraz PIT-2K (oświadczenie dla osób po raz pierwszy rozliczających ulgę odsetkową).

Uwaga! Nie można złożyć tą drogą zgłoszenia aktualizującego NIP-3. Oznacza to, że osoby zmieniające miejsce zamieszkania lub nazwisko będą musiały udać się wcześniej do urzędu i osobiście złożyć tam NIP-3. Jeśli chcą to zrobić przez Internet, muszą mieć kwalifikowany podpis.

Zeznanie przez Internet: krok po kroku

1. Należy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i wypełnić interaktywny formularz PIT-37. Wszystkie obowiązkowe pola są podświetlone na czerwono. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że podatnik pominie któreś z nich. Jeśli nawet tak się stanie, to przy wysyłaniu formularza pojawi się komunikat o konieczności ich uzupełnienia.

Ponadto przy większości obowiązkowych pól pojawiają się informacje w „chmurce”, dzięki którym podatnicy uzyskują dodatkowe wskazówki.

Interaktywny formularz wygląda identycznie z tradycyjnym PIT-37, który składamy corocznie do urzędu. Trzeba w nim więc podać dane adresowe, NIP, kwotę przychodu, dokonane odliczenia oraz kwotę podatku.

Co ważne, formularz jest interaktywny nie tylko z nazwy. Wystarczy wpisać do niego dane liczbowe z otrzymanego od pracodawcy PIT-11, a system sam już dokona niezbędnych obliczeń. Ponadto zweryfikuje, czy wypełniająca go osoba nie dokonała zbyt wysokich odliczeń, np. czy odpis na Internet nie przekracza dozwolonej w przepisach kwoty 760 zł. Nie ma natomiast możliwości, by zweryfikować literówki, np. gdy ktoś pomyli się w adresie.

2. Gdy wypełnimy już cały formularz, musimy wybrać rodzaj podpisu. System zapyta nas, czy chcemy wysłać zeznanie PIT-37 bez użycia podpisu kwalifikowanego. Należy więc wybrać odpowiedź „tak”.

3. W tym momencie system poprosi nas o wpisanie danych autoryzujących, które zastąpią bezpieczny podpis elektroniczny. Musimy więc jeszcze raz podać takie dane, jak: imię, nazwisko, datę urodzenia, numery NIP i PESEL oraz kwotę przychodu określoną w zeznaniu rocznym za 2007 rok. Oznacza to, że podatnik musi sięgnąć do ubiegłorocznego rozliczenia. Jeśli ktoś nie miał wówczas przychodu, wpisuje „0”.

Uwaga! W przypadku, gdy wpiszemy błędną kwotę, system nie przyjmie zeznania. Podanie prawidłowego przychodu jest bowiem warunkiem koniecznym właściwego rozliczenia przez Internet.

4. W tym momencie można wysłać PIT-37 do systemu e-Deklaracje. Po kliknięciu pola „wyślij” podatnik automatycznie otrzyma numer referencyjny, który należy zapisać w komputerze. Będzie on potrzebny do pobrania urzędowego poświadczenia odbioru (UPO). Warto też, by podatnik zapisał wypełniony PIT-37 wraz z numerem referencyjnym na dysku lokalnym komputera, o czym poinformuje go system. Pozwoli mu to wrócić w razie potrzeby do tego dokumentu.

Poprzednia
1 2
Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Rekompensaty za bezprawnie odebrane majątki nie obejmują utraconych korzyści właścicieli.

Prawo w firmie

Prywatny użytek służbowych pojazdów od 2015 r. obciąży podatek zależny od pojemności silnika.

Prawnicy

Rośnie liczba adwokatów i radców, którzy zawieszają swoje uprawnienia. Na listy niewykonujących zawodu wpisują się także ci, którzy właśnie zdali egzamin.

Samorząd

Samo zasiadanie w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej nie jest podstawą do pozbawienia mandatu radnego – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

W przypadku prawa podatkowego sądy często odrzucają zasadę: co nie jest zakazane, jest dozwolone, mimo jej akceptacji przez Trybunał Konstytucyjny
 – zauważa doradca podatkowy Wojciech Serafiński.

Sonda:

Czy 24 lata to odpowiedni wiek na prawo jazdy na motocykle o największej mocy?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common