Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Spadki

Najbliższym należy się po zmarłym przynajmniej zachowek

Izabela Lewandowska 20-12-2008, ostatnia aktualizacja 20-12-2008 07:33

Członkom najbliższej rodziny pominiętym w testamencie, a także uwzględnionym w nim należy się zachowek, jeśli w sumie za życia spadkodawcy w formie darowizn i po jego śmierci dostali mniej niż jedna druga, a czasem dwie trzecie przypadającej na nich schedy

Krąg uprawnionych do zachowku jest ograniczony (art. 991 § 1 kodeksu cywilnego). Od spadkobiercy czy spadkobierców, a czasem i obdarowanego, mogą się go domagać:

- dzieci zmarłego, a gdy te nie przeżyły spadkodawcy, to wnuki, prawnuki, a także

- małżonek oraz

- rodzice spadkodawcy, ale tylko gdyby w związku z bezpotomną śmiercią spadkodawcy byli powołani do spadku z ustawy (automatycznie).

Trzeba zaznaczyć, że jeśli po zmarłym pozostały dzieci lub wnuki, to jego rodzice po nim nie dziedziczą. Nie może więc wówczas wchodzić w rachubę zachowek dla nich.

Także jeśli np. ojciec pozostawił testament tylko dla niektórych z najbliższych albo za życia rozdysponował cały majątek lub znaczną jego część, inni muszą dostać zachowek. Co ważne, zerowa wartość aktywów spadkowych nie wyłącza możliwości domagania się zachowku.

Przez sporządzenie testamentu albo rozdysponowanie majątku za życia można całkowicie, swobodnie i bez powodu wyłączyć z dziedziczenia tylko rodzeństwo i dzieci rodzeństwa, gdyby ci ze względu na bezpotomną śmierć spadkodawcy należeli do kręgu spadkobierców ustawowych, dziedziczących (jeśli nie ma testamentu) automatycznie. Im bowiem zachowek się nie należy.

Co najmniej połowa

Jeśli chodzi o wysokość zachowku, to punktem odniesienia jest scheda, jaka należałaby się danej osobie w razie dziedziczenia ustawowego.

Wynosi on dwie trzecie wartości tego, co by jej przypadło według reguł dziedziczenia ustawowego, jeżeli jest trwale niezdolna do pracy albo jeżeli (jako dziecko, wnuk czy prawnuk) nie ukończyła 18. roku życia.

W innych wypadkach zachowek wynosi tylko jedną drugą wartości udziału w spadku – tego, co by uprawnionemu przypadło w razie zastosowania zwyczajnych reguł dziedziczenia ustawowego.

W niektórych sytuacjach zachowek się nie należy. Tak dzieje się w razie wydziedziczenia spadkobiercy w testamencie, uznania go za niegodnego przez sąd, a także odrzucenia przez niego spadku (o tym napiszemy oddzielnie). Wtedy jednak na miejsce takiej osoby wchodzą jej dzieci i wnuki.

Nie należy się zachowek także w razie zrzeczenia się go w umowie (notarialnej) z samym spadkodawcą, a więc jeszcze za jego życia (art. 1047 – 1050 k.c.). Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje – co ważne – również potomstwo zrzekającego się, chyba że umowa ze spadkodawcą mówi co innego.

Dodawane do schedy

Bardzo istotne podczas ustalania zachowku jest określenie wartości schedy, od której będzie on wyliczony. Od tego zależy, jaki komu przysługuje zachowek, kto i ile ma komu dopłacić. Na tę wartość składa się nie tylko to, co spadkodawca pozostawił w chwili śmierci. Uwzględnia się co do zasady także wartość darowizn, i to nawet poczynionych na rzecz osób obcych.

Zawsze dolicza się do wartości spadku wszystkie darowizny uczynione na rzecz spadkobierców i osób uprawnionych do zachowku bez względu na to, kiedy ich dokonano. Tak więc, jeśli dwie siostry z trojga rodzeństwa domagają się zachowku po ojcu, to do tego, co pozostawił ojciec, doliczone będą np. wartość domu darowanego przez ojca za życia wnukowi (synowi ich brata), wartość działki darowanej jednej córce i wkładu na mieszkanie spółdzielcze darowanego drugiej córce.

Tak ustalona wartość spadku, uwzględniająca darowizny, w tym zarówno te na rzecz spadkobierców (również tego, kto domaga się zachowku), jak i na rzecz osób obcych, jest niejako hipotetyczna. Obejmuje to, co hipotetycznie pozostałoby po zmarłym, gdyby nie te darowizny. Od niej wylicza się wartość tego, co by przypadało dochodzącemu zachowku, potem mnoży przez jedną drugą albo przez dwie trzecie.

Dobra wyłączone

Należy jednak pamiętać, że niektóre dobra są z hipotetycznej wartości spadku wyłączone. Nie uwzględnia się w niej mianowicie:

- zapisów i poleceń obciążających spadkobiercę i pomniejszających w ten sposób jego schedę (art. 993 k.c.),

Poprzednia
1 2
Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Na koncie mają nie tylko przekraczanie prędkości, ale 
i wymuszanie pierwszeństwa oraz niewłaściwe wyprzedzanie.

Prawo w firmie

Prywatny użytek służbowych pojazdów od 2015 r. obciąży podatek zależny od pojemności silnika.

Prawnicy

Rośnie liczba adwokatów i radców, którzy zawieszają swoje uprawnienia. Na listy niewykonujących zawodu wpisują się także ci, którzy właśnie zdali egzamin.

Samorząd

Działalność gospodarcza polegająca na prowadzeniu całodobowej placówki opiekuńczej dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub w podeszłym wieku wymaga uzyskania zezwolenia wojewody.

Sfera budżetowa

Dyrektorzy urzędów wolą sami przeprowadzić nabór.

Opinie, analizy

W przypadku prawa podatkowego sądy często odrzucają zasadę: co nie jest zakazane, jest dozwolone, mimo jej akceptacji przez Trybunał Konstytucyjny
 – zauważa doradca podatkowy Wojciech Serafiński.
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane

Sonda:

Czy 24 lata to odpowiedni wiek na prawo jazdy na motocykle o największej mocy?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common