Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Spadki i darowizny

Jak można zrzec się spadku

Izabela Lewandowska 20-09-2008, ostatnia aktualizacja 20-09-2008 07:33
źródło: Fotorzepa
autor: Bartosz Jankowski

Można zrezygnować ze spadku, odrzucając go. Wystarczy złożyć oświadczenie przed sądem lub notariuszem. Jeżeli jednak zrobi to osoba mająca dzieci, spadek przypadnie im, a nie współspadkobiercy czy współspadkobiercom

Przed trzema miesiącami zmarł ojciec czytelniczki. Pozostawił żonę oraz córkę i syna. Dorobkiem rodziców jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Syn i córka chcą, by mieszkanie stało się wyłączną własnością matki. Czytelniczka pyta, czy mogą zrzec się spadku na jej korzyść, a jeśli tak, to jakie będą tego skutki, gdy chodzi o podatek od spadków i darowizn.

Nie można zrzec się spadku na rzecz konkretnej osoby. W rachubę wchodzi natomiast odrzucenie go. Muszą być jednak spełnione pewne istotne warunki.

Przede wszystkim jest to możliwe tylko w ciągu sześciu miesięcy, licząc od dnia, w którym spadkobierca się dowiedział, że dziedziczy, a więc z reguły od dnia śmierci spadkodawcy (tu: ojca).

Odrzucenie powoduje, że spadkobierca, który się na to zdecydował, jest traktowany tak, jakby nie dożył spadku. Oznacza to, że jeśli syn i córka mają dzieci, to one niejako zajmują ich miejsce i będą dziedziczyć wspólnie z babką.

Są też inne reguły

Osiągnięcie zamierzonego skutku przez odrzucenie spadku, czyli odziedziczenie tej części mieszkania, która należała do zmarłego, wyłącznie przez wdowę, najczęściej będzie niemożliwe także, gdy dzieci zmarłego są bezdzietne. Jeśli bowiem odrzucą one spadek po ojcu, a więc będą traktowane, jakby nie dożyły spadku, zacznie obowiązywać inna reguła dziedziczenia.

Otóż, jeśli nie ma zstępnych (potomstwa), do dziedziczenia wespół z wdową czy wdowcem dochodzi rodzeństwo oraz rodzice zmarłego. Jeśli zaś rodzeństwo nie dożyło spadku, to w miejsce braci i sióstr spadkodawcy wchodzą ich dzieci (siostrzeńcy, bratankowie).

Tylko gdyby zmarły ojciec czytelniczki był jedynakiem, a jego rodzice już nie żyli, odrzucenie spadku przez nią i brata spowoduje, że sąd w postępowaniu spadkowym wyda postanowienie, wedle którego cały majątek po mężu odziedziczy ich matka.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku musi być złożone przed sądem albo przed notariuszem. Można je złożyć ustnie albo z podpisem urzędowo poświadczonym. Jeśli czytelniczka i jej brat skorzystaliby z tej drugiej możliwości, notariusz prześle ich oświadczenie do sądu właściwego do decydowania w sprawie tego spadku.

Rozwiązaniem może okazać się podział

Jest jednak jeszcze inne wyjście. Należy przyjąć spadek. Jeśli od śmierci spadkodawcy nie upłynęło sześć miesięcy, konieczne jest złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku przed sądem albo przed notariuszem. Po upływie tego okresu nastąpi automatycznie przyjęcie spadku.

Razem z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku można złożyć w sądzie zgodny wniosek o dział spadku przez przyznanie spółdzielczego prawa do mieszkania wdowie, czyli matce czytelniczki. Można też po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku załatwić tę sprawę u notariusza.

Bez podatku

Jeśli spadkobierca odrzuca spadek, nie wchodzi w rachubę obowiązek jakichkolwiek rozliczeń z fiskusem. Ale także przyjęcie spadku najczęściej nie łączy się już z obowiązkiem zapłaty podatku spadkowego. Najbliżsi bowiem spadkodawców zmarłych po 1 stycznia 2007 r. mają prawo do całkowitego zwolnienia z tego podatku. Jednakże warunkiem skorzystania z niego jest złożenie w urzędzie skarbowym na oficjalnym druku SD-Z1 zawiadomienia o uzyskaniu spadku. Trzeba to uczynić w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki i.lewandowska@rp.pl

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Branże telekomunikacyjna i technologii informatycznych należą do najlepiej wynagradzanych w Polsce. Specjaliści IT mogą jednak liczyć na wyższe zarobki w branży telekomunikacyjnej niż w firmach zajmujących się ściśle informatyką.

Prawo w firmie

Branże telekomunikacyjna i technologii informatycznych należą do najlepiej wynagradzanych w Polsce. Specjaliści IT mogą jednak liczyć na wyższe zarobki w branży telekomunikacyjnej niż w firmach zajmujących się ściśle informatyką.

Prawnicy

W Warszawie przybędzie około 750 radców prawnych. Egzamin zaliczyło tylko 
64,1 proc. zdających.

Samorząd

Zakręcone ogrzewanie i ciepła woda nie dają prawa 
do dodatku mieszkaniowego 
z ryczałtem na zakup opału.

Sfera budżetowa

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa. Stwierdza je dyrektor generalny urzędu. Takie stwierdzenie ma jednak charakter techniczny.

Opinie, analizy

W przypadku prawa podatkowego sądy często odrzucają zasadę: co nie jest zakazane, jest dozwolone, mimo jej akceptacji przez Trybunał Konstytucyjny
 – zauważa doradca podatkowy Wojciech Serafiński.

Sonda:

Czy 24 lata to odpowiedni wiek na prawo jazdy na motocykle o największej mocy?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common