Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Spadki i darowizny

Po śmierci ojca spadkobierca rozlicza się z jego konkubiną

Izabela Lewandowska 12-04-2008, ostatnia aktualizacja 12-04-2008 09:48

Jeśli w czasie nieformalnego związku partnerzy poczynili wspólne inwestycje, po ustaniu konkubinatu wchodzą w rachubę wzajemne rozliczenia. Są one jednak oparte na innych zasadach niż w przypadku małżeństw

Ojciec czytelnika prawie dziesięć lat pozostawał z konkubiną we wspólnym gospodarstwie domowym i wspólnie prowadzili firmę. Jednakże działalność gospodarcza była zarejestrowana tylko na niego, on był właścicielem lokalu, w którym działała firma.

Ojciec zmarł. Nie ma testamentu. Czytelnik jest jedynym jego dzieckiem. Pyta, czy tylko on dziedziczy po ojcu, czy tylko on może przejąć firmę i czy musi, i jak, rozliczyć się z konkubiną.

Jeśli zmarły nie pozostawił ostatniej woli, to zgodnie z regułami dziedziczenia jedynym spadkobiercą stał się syn. Trudno natomiast powiedzieć, czy i jakie będą rozliczenia syna z konkubiną ojca. To zależy od okoliczności, powiązań majątkowych między nimi. Konkubinat, oczywiście, nie rodzi wspólności, jaka łączy małżonków. Każdy z partnerów ma własny majątek, ale wiele dóbr w czasie konkubinatu nabywanych jest wspólnie. Zasady rozliczeń obowiązujące w małżeństwie konkubinatu jednak nie dotyczą. Przy majątkowym rozliczeniu konkubinatu w rachubę wchodzi kilka podstaw prawnych, a mianowicie przepisy kodeksu cywilnego:

- O współwłasności w częściach ułamkowych (powstaje np. w wyniku wspólnego dziedziczenia, wspólnego kupna, z wpisem obu współwłaścicieli do księgi wieczystej, np. domu czy działki budowlanej);

- O znoszeniu (podziale) tej współwłasności;

- O spółce cywilnej;

- O bezpodstawnym wzbogaceniu.

Sąd Najwyższy w swych orzeczeniach potwierdził możliwość przyjęcia – zależnie od okoliczności – za podstawę rozliczeń wszystkich tych przepisów. Jeśli więc np. rozliczenie ma dotyczyć wspólnie kupionych ruchomości (np. samochodu, mebli), a także nieruchomości (domu, mieszkania), zastosowanie będą miały przepisy o zniesieniu współwłasności. Nakłady poczynione przez jednego z partnerów na dobra należące do drugiego trzeba natomiast rozliczać przy zastosowaniu przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Tak będzie np., gdy dom był budowany z pieniędzy obu partnerów, ale w księdze wieczystej jako właściciel figuruje tylko jeden, gdy tylko on jako właściciel wpisany jest do dowodu rejestracyjnego samochodu. Dotyczy to także np. nakładów na remont domu będącego własnością partnera.

Jeśli zmarły i jego konkubina wspólnie prowadzili działalność gospodarczą, jeśli miała ona z niej dochody, zapewne część przedmiotów majątkowych została w tym czasie nabyta wspólnie, a więc stanowi współwłasność konkubiny i spadkodawcy. Do spadku zatem weszły udziały we współwłasności tych przedmiotów i one przypadły jedynemu spadkobiercy. Jeśli konkubina współfinansowała nabycie dóbr stanowiących własność zmarłego, w rachubę wchodzi rozliczenie jej nakładów na majątek konkubenta. Stosuje się wówczas takie reguły jak przy zniesieniu współwłasności.

Obowiązuje zasada, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą śmierci na spadkobierców. Gdyby więc konkubinie przysługiwały jakieś majątkowe roszczenia względem konkubenta, może się domagać rozliczenia od syna. Z kolei spadkobierca może domagać się rozliczenia od niej, jeśli to spadkodawca poniósł wydatki na majątek swej konkubiny.

Do takich rozliczeń nie jest potrzebne angażowanie sądu. Spadkobierca i konkubina mogą zawrzeć stosowną umowę, dla pewności – najlepiej notarialnie.

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Odmawiając przyjęcia mandatu, kierowca nie uniknie przykrych konsekwencji. System, który liczy punkty, nie daje się oszukać.

Prawo w firmie

Fiskus nie może odmówić przywrócenia terminu, gdy powodem uchybienia była choroba pełnomocnika.

Prawnicy

Uczniowie wybierają spośród siebie mediatorów, którzy pomagają rozwiązywać szkolne spory.

Samorząd

Rada miejska nie może określić częstotliwości wypłacania wynagrodzenia opiekuna dziennego oraz ograniczać czasu sprawowania opieki wyłącznie do dni roboczych – stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Sfera budżetowa

Dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu więcej spraw przeciwko urzędnikom ma szansę trafić na wokandę.

Opinie, analizy

Wydarzenia, które rozegrały się w Jerozolimie wiosną 30r., w dniach 5 i 6 kwietnia, czyli ponad 1984 lata temu mogą być przedmiotem badań i dociekań nie tylko teologów ale także badań prawno-historycznych.
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common